Po odegraniu hymnu narodowego zebranych przywitał wójt gminy Błędów, Mirosław Jakubczak: – Gmina Błędów nazywana jest największym sadem Europy. Tu zrodził się pomysł budowy pomnika, którego jednym z głównych inicjatorów i organizatorów był absolwent SGGW, sadownik tej gminy Jan Maciak. Mieszkańcy corocznie w pierwszą niedzielę lipca upamiętniają w ten sposób pamięć Szczepana Pieniążka.
P.o. dyrektora Instytutu Ogrodnictwa, prof. dr hab. Dorota Konopacka podziękowała władzom lokalnym i organizacjom sadowniczym za kultywowanie pamięci o Profesorze. – Produkcja sadownicza jest coraz trudniejsza – mówiła. – Pracownicy naukowi, kontynuując dzieło Profesora, opracowują modele sadów, które z powodzeniem będą mogły konkurować na światowych rynkach. Współdziałanie nauki z praktyką było i jest podstawą rozwoju branży sadowniczej.
– Dzisiaj oddajemy honor i cześć Profesorowi Pieniążkowi. Potrafił jak nikt inny dobrać i motywować ludzi młodych, ambitnych, zdolnych. Dzięki niemu polskie sadownictwo skutecznie konkuruje na światowych rynkach – podsumował prof. dr Kazimierz Tomala, prorektor ds. dydaktyki, SGGW.
Maciej Kania
Źródło: P. Gościło – relacja ze spotkania