Dziś prezentowane są wyniki najnowszych badań prowadzonych w sadzie przez pracowników Katedry Sadownictwa i Ekonomiki Ogrodnictwa SGGW, a także tych prowadzonych we współpracy z firmami działającymi na rzecz sadownictwa.
Jak wyjaśnia dr Tomasz Krupa, kierownik Katedry Sadownictwa i Ekonomiki Ogrodnictwa SGGW, w Sadzie Doświadczalnym prowadzone są obecnie 23 różne doświadczenia, z czego ponad połowa jest realizowana we współpracy z firmami z branży sadowniczej. Pozostałe to doświadczenia kadry naukowej SGGW.
Główny partner spotkania - firma UPL Polska - prezentowała wyniki doświadczenia z systemem Pronutiva, prowadzonego w wilanowskim sadzie. Prezentowano również nowy produkt DeccoPyr-Pot. Służy on do ochrony jabłek i gruszek podczas przechowywania. Rejestracja obejmuje również brzoskwinie i nektaryny. Stosowany jest bezpośrednio po złożeniu owoców w komorze przechowalniczej, zawiera znaną substancję czynną, jaką jest pirymetanil.
W ramach współpracy z firmą AgroFresh Polska już kolejny rok prowadzone są badania z preparatem Harvista™ 1.3 SC, którego dużą zaletą jest opóźnienie zbioru jabłek. Doświadczenie jest prowadzone na różnych odmianach, m.in. Szampion, Ligol, Red Cap.
- Ponadto na odmianie Golden Delicious testujemy możliwość stosowania giberelin w różnych stężeniach i terminach, a na odmianie Zuzi Gala – biopreparatów firmy TradeCorp. Przymierzamy się też do doświadczenia na odmianach Ligol i Ligolina z mechaniczną defoliacją przedzbiorczą (otrząsanie strumieniem powietrza) - wyjaśnia dr Krupa.
W tym roku rozpoczęto też doświadczenie z zastosowaniem preparatu UniCal® na czereśniach. Sezon jest niestety na tyle przekropny, że sporo owoców popękało, ale znacznie mniej po zastosowaniu nawozu UniCal niż w próbie kontrolnej.
Obiecująco wygląda też doświadczenie z nową formulacją glifosatu opracowaną przez firmę Ciech, gdzie badana jest możliwość stosowania tego herbicydu w znacznie niższych dawkach niż dotychczas, co wpisuje się w nową politykę Zielonego Ładu.
Z kolei we współpracy ze szkółką Arno w tym roku posadziliśmy dwuprzewodnikowe drzewka czereśni. W tym nowym doświadczeniu będziemy porównywać różne systemy prowadzenia czereśni: 2-, 4-, 6- i 8-przewodnikowy.
Poza tym w Sadzie Doświadczalnym obywają się też pokazy pracy maszyn sadowniczych oraz wystawa firm branżowych.