5 września odbył się jubileuszowy XXV Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie. Na spotkanie przybyło blisko 1000 osób! Podczas spotkania zaprezentowane zostały wyniki najnowszych doświadczeń prowadzonych w sadzie. O najnowszych rozwiązaniach w ochronie sadu opowiedzieli także przedstawiciele firmy Innvigo, polskiego producenta środków ochrony roślin.
W tym roku firma wprowadziła dwa preparaty: Puenta 62,5 WG oraz Pretor 469 SC. Są to fungicydy o działaniu powierzchniowym i wgłębnym przeznaczone do zapobiegawczego i interwencyjnego zwalczania chorób grzybowych.
Puenta 62,5 WG - lekarstwo na choroby przechowalnicze
Preparat Puenta 62,5 WG zawiera dwie substancje czynne o różnym mechanizmie działania: cyprodynil i fludioksonil.
- Połączenie tych dwóch substancji wykazuje bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu chorób przechowalniczych, takich jak gorzka zgnilizna, szara pleśń, mokra zgnilizna i brunatna zgnilizna. Puenta chroni również przed wieloma innymi rodzajami chorób grzybowych – zaznaczył Damian Bernat podczas Dnia Otwartego Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie.
Preparat zarejestrowany jest w ochronie upraw sadowniczych, takich jak jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie, wiśnie, w uprawach jagodowych - maliny, truskawki, borówki i porzeczki oraz w szkółkach drzew owocowych i w warzywach.
Skuteczna ochrona przedzbiorcza jabłoni i grusz
Drugą nowością od Innvigo jest środek Pretor 469 SC, oparty na dwóch substancjach pochodzących z różnych grup chemicznych i wykazujących odmienny mechanizm działania: fludioksonil i pirymetanil.
- Pretor chroni nasze owoce przed szeregiem chorób przechowalniczych, takich jak szara pleśń, gorzka zgnilizna czy sina zgnilizna. Zarejestrowany jest w ochronie jabłoni oraz gruszy i dedykowany do ochrony przedzbiorczej tych owoców - wyjaśniał Bernat.
Zaznaczył, że w tym sezonie mamy bardzo duże nasilenie patogenów spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego zastosowanie preparatów opartych na substancjach z różnych grup chemicznych zapobiegnie powstawaniu uodpornień grzybów na substancje aktywne. To z kolei pozwoli przeciwdziałać chorobom w komorze przechowalniczej.
- Substancje zawarte w tych dwóch preparatach zapobiegają rozwojowi parcha, który może być dużym problemem w tym roku. Warto zaznaczyć, że okres karencji Puenty i Pretora w uprawie jabłoni oraz gruszy wynosi tylko trzy dni – dodał Bernat.
Długie przechowywanie owoców dzięki FruitSmart
Uczestnicy Dnia Otwartego mogli także zapoznać się z działaniem środka FriutSmart. To preparat z grupy regulatorów wzrostu. Stosowany on jest do utrzymywania jakości i poprawy zdolności przechowalniczych oraz opóźniania procesów przejrzewania podczas przechowywania w chłodni.
Więcej o produktach Innvigo i ochronie sadów dowiesz się z filmu!