Na przybyłych na spotkanie czekało kilka wydarzeń. Producenci jabłek uczestniczyli w prezentacji doświadczeń oceniających odmiany parchoodporne oraz wpływ nowych podkładek selekcji polskiej i zagranicznej na wzrost i owocowanie odmian. Badania dotyczą też ekologicznych metod eliminowania choroby replantacji w sadach jabłoniowych. Zainteresowani uprawą czereśni obejrzeli wraz z dr. hab. Elżbietą Rozparą bogatą kolekcję odmian (ok. 300). O tym, że bardzo ważny jest dobór odmiany tego gatunku do podkładki, mówił, prezentując doświadczenia, dr Mirosław Sitarek. Badania nad tym zagadnieniem trwają 8 lat (dopiero po tym okresie można określić, na jakiej podkładce dana odmiana najlepiej rośnie i plonuje). Na producentów śliw czekała kolekcja odmian oraz demonstracja doświadczenia dotyczącego nowych podkładek odpornych na szarkę. Dr Halina Morgaś oprowadzała zainteresowanych po kwaterach z drzewami jabłoni i śliwy po cięciu mechanicznym.
Producenci roślin jagodowych mogli obejrzeć m.in. doświadczenie z nawadnianiem kilku odmian borówki wysokiej, kwaterę wdrożeniową z odmianami porzeczki czarnej wyhodowanymi w Instytucie Ogrodnictwa, przydatnymi do kombajnowego zbioru owoców oraz nasadzenia doświadczalne świdośliwy.
W Dąbrowicach są też kwatery z mniej znanymi roślinami sadowniczymi, o dużej wartości dla zdrowia człowieka, jak np. rokitnik, oliwnik, minikiwi czy róża wielkoowocowa. W winnicy Victoria prowadzone są doświadczenia nad przydatnością odmian winorośli do uprawy w naszym kraju.
Kolejnym wydarzeniem były wykłady o tematyce poświęconej aktualnym zagadnieniom w branży. Ponadto pracownicy naukowi Instytutu udzielali zainteresowanym indywidualnych porad.
Imprezie towarzyszyła wystawa maszyn i środków produkcji dla branży ogrodniczej.
Tekst i zdjęcia A. Jóźwicka