Spółka Agrivi powstała w 2013 roku w Chorwacji. W przeciągu 4 lat rozszerzyła swoją działalność do ponad 150 krajów. W Polsce pojawiła się w marcu ub.r., oferując rolnikom oprogramowanie, które umożliwia planowanie, monitorowanie i analizowanie wszystkich prac związanych z produkcją rolną. W krótkim czasie rozwiązanie to zdobyło uznanie wśród konsumentów, czego wyrazem była nagroda dla najlepszego start-up-u przyznana w listopadzie 2014 roku w Seulu.
O początkach przedsięwzięcia i jego celach opowiadał założyciel firmy, a zarazem producent borówki wysokiej, Matija Zulj (na zdjęciu po prawej): – Gdy podjąłem decyzję o założeniu plantacji, zacząłem szukać informacji na temat uprawy tego gatunku. Wtedy narodził się pomysł na stworzenie czegoś, co spełniałoby moje, jako rolnika, oczekiwania. Tak powstała aplikacja Agrivi.
– Według Eurostatu i Ministrestwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w większości krajów europejskich, takich jak Polska, Chorwacja czy Wielka Brytania, rolnicy wielkoobszarowi stanowią stosunkowo nieduży procent. Przeważają producenci drobni. Łączą ich wspólne cele, a najważniejszym jest podniesienie rentowności produkcji. Może im w tym pomóc nasza technologia – informował prezes firmy Agrivi.
– Ta prosta w obsłudze aplikacja ułatwia zarządzanie produkcją na wielu płaszczyznach – mówił Piotr Remiszewski, odpowiedzialny za rozwój firmy w Polsce (na zdjęciu po lewej). – Oprogramowanie stanowi stale aktualizowaną bazę informacji w zakresie różnych upraw. Rejestruje dane o warunkach glebowych, lokalizacji pól uprawnych, pozwala śledzić płodozmian i pozyskiwać informacje pogodowe we wskazanych lokalizacjach. Ostrzega o możliwości wystąpienia chorób i szkodników oraz o groźnych zjawiskach meteorologicznych. Oprogramowanie jest również pomocne w prowadzeniu księgowości, informując o terminach płatności faktur, oraz w ewidencjonowaniu pracowników. Pozwala również gromadzić dane dotyczące wykorzystywania maszyn, zużycia paliwa czy czasu realizacji prac w polu. Co więcej, możliwe jest zintegrowanie aplikacji z innymi urządzeniami znajdującymi się w gospodarstwie.
Agrivi można kupić za pośrednictwem strony internetowej lub u oficjalnych dystrybutorów w Polsce (obecnie są to firmy Osadkowski-Cebulski oraz Piotr Zdrowowicz Support Team). Aplikacja jest dostępna w trzech wariantach: Starter, Professional i Premium. Ich cena wynosi – zależnie od zakresu wybranych usług – od 19 do 69 euro/miesiąc.
– Nasze rozwiązanie trafia do różnych odbiorców – dodał Piotr Remiszewski. – Znajduje zastosowanie nie tylko w rolnictwie, lecz także jest pomocnym narzędziem dla banków, towarzystw ubezpieczeniowych, rynku enterprise czy dla sektora publicznego.
Tekst i zdjęcie: A. Okła