Zgodnie z art. 64 ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2017 r., poz. 2336 ze zm.) KRUS pomaga ubezpieczonym i osobom uprawnionym do świadczeń z ubezpieczenia, które wykazują całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym, ale rokują jej odzyskanie w wyniku leczenia i rehabilitacji oraz zagrożonym całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie poprzez kierowanie na rehabilitację leczniczą do zakładów rehabilitacyjnych. Głównym więc celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym. W przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły chodzi o jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.
Tylko raz w roku?
Z rehabilitacji leczniczej można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Osoby, które mają ustalone prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni, a także osoby mające ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym można skierować na rehabilitację leczniczą ponownie po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej rehabilitacji.
Na marginesie należy zaznaczyć, że przebywanie na rehabilitacji nie ogranicza prawa rolnika do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia z wyjątkiem zasiłku chorobowego, który nie przysługuje za okres pobytu na rehabilitacji leczniczej.
Trzytygodniowe turnusy
Rehabilitacja jest organizowana przez KRUS w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych we własnych centrach rehabilitacji rolników. Okres rehabilitacji leczniczej może być przedłużony lub skrócony w zależności od potrzeb zdrowotnych i terapeutycznych oraz rokowania przywrócenia zdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Pobyt na rehabilitacji jest bezpłatny. Dodatkowo zakład rehabilitacji zwraca koszty przyjazdu rolnika do placówki rehabilitacji w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego, dostępnego środka transportu zbiorowego.
Niezależnie od rehabilitacji leczniczej w centrach rehabilitacji rolników rolnicy mogą korzystać z leczenia uzdrowiskowego finansowanego przez NFZ.
Każdego roku z rehabilitacji leczniczej KRUS korzysta około 14 tys. osób.
Ponadto KRUS w swoich centrach rehabilitacji organizuje w okresie wakacji turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników. Dzieci mają zapewniony indywidualny program rehabilitacji, całodzienną opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz wyżywienie. Opiekę nad dziećmi sprawuje także kadra pedagogiczna. Turnus trwa również 21 dni.
Skierowanie może otrzymać osoba:
- podlegająca ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie, albo
- podlegająca ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej 18 miesięcy** przed złożeniem wniosku o rehabilitację, albo
- mająca ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i zachowująca zdolność do samodzielnej egzystencji.
(na podstawie rozporządzenia MRiRW z 19 lipca 2013 r. w sprawie warunków i trybu kierowania przez KRUS na rehabilitację leczniczą).
Kto wydaje?
Podstawę do skierowania na rehabilitację leczniczą stanowi prawomocne orzeczenie lekarza rzeczoznawcy Kasy lub komisji lekarskiej Kasy, wydane w postępowaniu orzeczniczym do ustalenia prawa do świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników oraz zawierające wskazanie do rehabilitacji leczniczej.
O skierowanie na rehabilitację leczniczą można się ubiegać także na podstawie wniosku sporządzonego przez lekarza prowadzącego leczenie.
Zakłady rehabilitacji leczniczej KRUS
- Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS „Sasanka” w Świnoujściu,
- Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Iwoniczu-Zdroju,
- Centrum Rehabilitacji Rolników w Jedlcu,
- Centrum Rehabilitacji Rolników „Niwa” w Kołobrzegu,
- Centrum Rehabilitacji Rolników w Szklarskiej Porębie,
- Centrum Rehabilitacji Rolników w Horyńcu-Zdroju.
Wszystkie centra rehabilitacji KRUS zapewniają wspaniałe warunku pobytu, szeroką bazę zabiegową i profesjonalną kadrę rehabilitacyjną i medyczną.
Maciej Kania
Źródło: Na podstawie artykułu Ewa Jaworskiej-Spicak z numeru 1/2019 Sad Nowoczesny