Wczoraj odbyła się internetowa konwencja wyborcza prezydenta Andrzeja Dudy. Podjął na niej m.in. temat polskiej wsi i rolnictwa. Poinformował, że zamierza złożyć ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym, która określi zakres i formy wsparcia ze strony państwa.
Prezydent zwrócił uwagę, że polska wieś wymaga docenienia, wsparcia i wszechstronnej opieki ze strony państwa.
- Gospodarstwo rolne to fundament naszej gospodarki. O nim zawsze trzeba pamiętać. Ono przechowuje naszą tradycję i zręby kulturowe – zaznaczył prezydent.
„Państwo stanęło na wysokości zadania”
Prezydent podziękował też ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za uruchomienie w ubiegłym tygodniu wypłaty zaległej pomocy suszowej za 2019 rok.
- Polskie państwo stanęło na wysokości zadania, jak nigdy dotąd. Ponad 90 proc. rolników otrzymało odszkodowania za wywołane suszą straty. Pozostało jeszcze te niecałe 10 proc. do wypłacenia. Mam tego świadomość i apeluję o to, by te pieniądze zostały jak najszybciej wypłacone. To dziś pokazuje, jak obecne władze podchodzą do polskiego rolnika – powiedział Duda.
„Rolnicy zdali egzamin”
Prezydent podziękował także rolnikom za trud ich pracy i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w tak trudnym okresie.
- Rolnik z zadania zabezpieczenia żywnościowego wywiązuje się znakomicie. Polacy docenili pracę rolników w ostatnim czasie. Żywność jest dostępna. Ale ona nie spada z nieba. Jest wynikiem trudu pracy polskiego rolnika, za który ogromnie dziękuję – powiedział prezydent. I dodał, że polscy rolnicy i przemysł rolno-spożywczy zdali egzamin w tym trudnym czasie.
Prezydent zapewnił także, że będzie robił wszystko, aby dopłaty bezpośrednie w Polsce były na poziomie średniej unijnej.
Prezydent @AndrzejDuda: Polskie rolnictwo wymaga wszechstronnej pomocy ze strony państwa i taką pomoc otrzyma. Ustawa o gospodarstwie rolnym powstanie, trafi do polskiego parlamentu i, mam nadzieję, zostanie wprowadzona. #DUDA2020 #PolskaPlus
— #DUDA2020 (@AndrzejDuda2020) May 1, 2020
KGW kultywują tradycję
Andrzej Duda podkreślił również ważną rolę kół gospodyń wiejskich.
- Te mamy, te córki, które w tych gospodarstwach są, należą do kół gospodyń wiejskich. To one przechowują naszą tradycję, słuchając swoich mam i babć. To one chcą kultywować te obyczaje. To one obok nowoczesności, którą chcą mieć w kuchni, jak my wszyscy, chcą także mieć tradycyjny strój, chcą gotować tradycyjne potrawy, chcą wiedzieć w jaki sposób ta ich tradycja była kształtowana i jak ją podtrzymywać - tłumaczył Duda.
Dodał, że satysfakcją dla niego jest specjalna ustawa, która upodmiotowiła koła gospodyń wiejskich i stworzyła możliwość pozyskiwania środków na ich działanie.