Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy 13 października 1995 r. Prawo łowieckie, ochrona zwierzyny – poza zasadami określonymi w przepisach o ochronie przyrody – obejmuje tworzenie warunków bezpiecznego bytowania zwierzyny, a w szczególności zwalczanie kłusownictwa i wszelkich zjawisk szkodnictwa łowieckiego, a także zakaz płoszenia, chwytania, przetrzymywania, ranienia i zabijania zwierzyny. Zakaz ten nie obowiązuje jedynie podczas polowań i odłowów.
Art. 9a Ustawy przewiduje jednak wyjątek od tej reguły. Zgodnie z tym przepisem marszałek województwa po zasięgnięciu opinii Polskiego Związku Łowieckiego może zezwolić na odstępstwo od zakazu płoszenia zwierząt łownych. Zezwolenie może być wydane w przypadku braku rozwiązań alternatywnych oraz jeżeli nie jest szkodliwe dla zachowania we właściwym stanie ochrony dziko występujących populacji zwierząt łownych. Zezwolenie jest wydawane na wniosek osoby zainteresowanej, który powinien zawierać:
- imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę wnioskodawcy;
- cel wykonania czynności;
- nazwę gatunku lub gatunków w języku polskim i łacińskim, których będą dotyczyć te czynności;
- określenie sposobu, miejsca i czasu wykonywania czynności oraz wynikających z tego zagrożeń;
- wskazanie podmiotu, który wykona czynności.
Wydanie zezwolenia (lub odmowa jego wydania) następuje w formie decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie kierowane do samorządowego kolegium odwoławczego za pośrednictwem marszałka, a następnie skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego oraz skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zezwolenie – obok innych danych – zawiera także określenie warunków realizacji wynikających z potrzeb ochrony populacji gatunków zwierząt łownych i ich siedlisk w rejonie wykonywania czynności oraz wskazanie podmiotów uprawnionych do wykonania kontroli realizacji wydanego zezwolenia w terenie.
Marszałek województwa, który wydał zezwolenie na odstępstwa od zakazu płoszenia zwierząt, jest bowiem zobowiązany dokonać kontroli spełniania warunków określonych w tym zezwoleniu.
Kontrola ta odbywa się na podstawie art. 44 ust. 6-12 Ustawy Prawo łowieckie.
Czynności kontrolne są wykonywane przez osoby posiadające imienne upoważnienie wydane przez ministra środowiska, które zawiera – oprócz wskazania osoby upoważnionej do wykonywania czynności kontrolnych, miejsca i zakresu kontroli oraz podstawy prawnej do jej wykonania. Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych osoba przeprowadzająca kontrolę ma obowiązek okazać upoważnienie.
Osoba przeprowadzająca kontrolę ma prawo do:
- wstępu na teren należący do podmiotu kontrolowanego;
- żądania pisemnych lub ustnych informacji związanych z przedmiotem kontroli;
- wglądu do dokumentów związanych z przedmiotem kontroli, sporządzania z nich odpisów, wyciągów lub kopii oraz zabezpieczania tych dokumentów.
Wstęp na teren należący do osoby kontrolowanej oraz wykonywanie czynności kontrolnych następują w jej obecności.
Kontrolujący sporządza z przeprowadzonych czynności protokół, który podpisuje osoba on i osoba kontrolowana.
Jeśli w wyniku kontroli okaże się, że osoba, która uzyskała zezwolenie, nie spełnia zawartych w nim warunków, zezwolenie na odstępstwo od zakazu płoszenia zwierzyny łownej zostanie cofnięte.
Maciej Kania
źródło: na pytania odpowiada Alicja Moroz – prawnik