Premie dla młodych rolników to typ operacji w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Pomoc przyznawana jest w związku z rozpoczynaniem prowadzenia gospodarstwa rolnego. Wsparcie dotyczy rozwoju działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym, a także przygotowania do sprzedaży wytwarzanych w gospodarstwie produktów rolnych.
Co trzeba spełnić?
Aby uzyskać premię, wnioskodawca powinien spełnić następujące warunki:
– gospodarstwo będzie mieć powierzchnię użytków rolnych równą co najmniej średniej krajowej, a w przypadku gospodarstw położonych w województwie o średniej niższej niż krajowa – równą co najmniej średniej wojewódzkiej,
– gospodarstwo będzie mieć powierzchnię nie większą niż 300 ha,
– przynajmniej 70% minimalnej wielkości gospodarstwa stanowić będzie przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub JST,
– gospodarstwo będzie miało wielkość ekonomiczną nie mniejszą niż 13 tys. euro i nie większą niż 150 tys. euro,
– nabycie lub wejście w posiadanie gospodarstwa, którego rozwoju dotyczy biznesplan, nastąpi najpóźniej w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.
Rodzaj i wielkość wsparcia
Wsparcie ma postać premii. Wypłacana ona jest w dwóch ratach: pierwsza rata w wysokości 80% kwoty pomocy, druga rata w wysokości 20% kwoty pomocy.
Pierwsza rata zostanie wypłacona po spełnieniu przez beneficjenta, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem dopełnienia których została wydana ww. decyzja.
Druga rata będzie wypłacana po realizacji biznesplanu.
Wysokość wsparcia wynosi 100 tys. zł i jest wypłacane wg powyższej zasady.
Kryteria wyboru
Agencja oceniając wniosek będzie kierowała się następującymi kryteriami:
– wielkość gospodarstwa,
– kwalifikacje zawodowe młodego rolnika,
– rodzaj planowanej produkcji,
– kompleksowość biznesplanu,
– przetwarzanie produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie,
– wpływ na realizację celów przekrojowych,
– różnicę wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo, a młodym rolnikiem,
– udział w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych,
– przejmowanie gospodarstwa w całości lub tworzenie gospodarstwa z mniejszych gospodarstw.
Młody rolnik – osoba, która ma nie więcej niż 40 lat, ma odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie działalności w gospodarstwie rolnym jako jedyny kierujący gospodarstwem.
Osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy powinna rozpocząć urządzanie gospodarstwa rolnego przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż 18 miesięcy przed jego złożeniem. Urządzanie gospodarstwa rozpoczyna się z dniem, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych, a kończy się z dniem zakończenia realizacji biznesplanu.
Premia nie może być przyznana osobie ani na gospodarstwo, której przyznano premię w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” PROW 2007–2013.
Maciej Kania (fot. fotolia.com)