Freshfel Europe, czyli Europejskie Stowarzyszenie Świeżych Produktów rozesłał otwarty komunikat skierowany do posłów Parlamentu Europejskiego, wzywając ich, aby nie zapominali o silnym i ciągłym wpływie trwającego już siedem lat rosyjskiego embarga na owoce i warzywa.
W piśmie posłowie zostali poproszeni o dalsze wspieranie producentów owoców i warzyw w ich nieustannych wysiłkach na rzecz dywersyfikacji eksportu na inne rynki oraz zwiększenia spożycia owoców i warzyw na rynku UE. W ten sposób częściowo można zrekompensować utratę rynku rosyjskiego.
Jak wylicza Stowarzyszenie, rosyjskie sankcje są warte około 7,5 mld euro dla wszystkich krajów. Z tego 5 mld euro dotyczy produktów rolno-spożywczych, a 2,5 mld euro - samych owoców i warzyw.
- Łączna kwota rekompensat za lata 2014-2018 wyniosła 510 mln euro, pokrywając 1,7 mln ton z całkowitego utraconego rynku wynoszącego 10 mln ton o wartości blisko 8 mld euro. Zmiana kierunku eksportu owoców, takich jak jabłka i gruszki, nie jest łatwym zadaniem, biorąc pod uwagę długoterminową inwestycję w sady i różne wymagania na różnych rynkach – powiedział cytowany przez Freshplaza.com Philippe Binard, Delegat Generalny Freshfel Europe.
- Ponieważ stosunki UE-Rosja stają się coraz bardziej niepewne, Stowarzyszenie apeluje do Parlamentu Europejskiego o wsparcie sektora owoców i warzyw w promowaniu spożycia tych produktów w UE w kontekście Strategii„ Od pola do stołu ”, planu walki z rakiem i Strategia na rzecz praw dziecka - zauważyła Natalia Santos, dyrektor ds. handlu i dostępu do rynku w Freshfel Europe.
Ponadto branża owocowo-warzywna domaga się, by PE uzależnił ratyfikację nowych umów o wolnym handlu od istnienia obszernego rozdziału dotyczącego kwestii sanitarnych i fitosanitarnych.
ksz, oprac. na podst. Freshplaza.com