Dzięki wirtualnym łączom spotkanie objęło democentra firmy Bayer z obszaru całej Polski, również stację badawczą w Kozietułach.
– Obecna sytuacja w sadach po wiosennych przymrozkach jest bardzo zróżnicowana, zależy od odmiany i lokalizacji – informował Radosław Suchorzewski, menedżer ds. upraw ogrodniczych. – Są kwatery, gdzie zawiązanie wynosi około 80%, ale są i takie, gdzie jest ono bliskie 0%. Ostatecznej oceny będzie można jednak dokonać po opadzie czerwcowym. Z kolei majowe opady uaktywniły uśpionego dotąd parcha jabłoni. W wielu lokalizacjach już można zaobserwować plamy na liściach. Ponadto coraz cieplejsze dni sprzyjają rozwojowi mączniaka jabłoni.
Przedstawiciele firmy Bayer
– W odpowiedzi na te zagrożenia firma Bayer wprowadziła na rynek nowy fungicyd – Luna Care 71,6 WG – mówił Szymon Jabłoński, doradca Bayer. – Jest on przeznaczony do stosowania w sadach ziarnkowych. Zawiera fluopyram (50 g/kg) oraz fosetyl glinu (666 g/kg). Środek działa w roślinie powierzchniowo, translaminarnie, systemicznie oraz systemicznie dwukierunkowo (unikatowa cecha) oraz wpływa na indukowanie naturalnej odporności rośliny. Zwalcza zarówno choroby grzybowe (parch, mączniak, brązowa plamistość liści gruszy powodowana przez Stemphylium, rak drzew owocowych), jak i bakteriozy – m.in. zarazę ogniową i raka bakteryjnego.
Spotkanie poprowadziła Iwona Krych-Stec, dyrektor marketingu
– Ponadto – dodał prelegent – Luna Care działając systemicznie, aktywuje w roślinie mechanizmy obronne, dzięki którym chronione są również nowe przyrosty, pojawiające się już po zabiegu (tzw. efekt primingu). W uprawie jabłoni zaleca się dawkę 2 kg/ha, w gruszach – 3 kg/ha.
Szymon Jabłoński mówił o rozwiązaniach wdrażanych w sadzie w Kozietułach
Z kolei do zwalczania szkodników S. Jabłoński polecał Sivanto Prime 200 SL.
– Insektycyd ten w uprawach ziarnkowych zwalcza mszyce, owocnicę jabłkową i miodówkę gruszową plamistą – inforomował. – W jabłoniach zaleca się dawkę 0,4 l/ha (od fazy zielonego pąka do pełni kwitnienia) lub 0,9 l/ha (od pełni kwitnienia do fazy, kiedy owoce osiągną 90% wielkości), a w gruszach – 0,9 l/ha. Na podstawie badań w Kozietułach rekomendujemy stosowanie Sivanto Prime w okresie przed kwitnieniem, a po kwitnieniu – Movento.
Stopień zawiązania w sadach jest bardzo zróżnicowany, z ostateczną oceną musimy jednak poczekać do opadu czerwcowego – mówił Radosław Suchorzewski
W związku z tym, że wskutek decyzji Komisji Europejskiej z rynku jest wycofywany tiachlopryd z grupy neonikotynoidów, firma Bayer będzie chciała go zastępować właśnie preparatem Sivanto Prime, który jest wysoce selektywny.
– O wysokiej selektywności tego środka świadczy obecność wielu gatunków organizmów pożytecznych w naszym sadzie doświadczalnym w Kozietułach – podkreślił S. Jabłoński.
– O wysokiej selektywności tego środka świadczy obecność wielu gatunków organizmów pożytecznych w naszym sadzie doświadczalnym w Kozietułach – podkreślił S. Jabłoński.
tekst i fot. Agnieszka Okła-Wierzbicka