Najmniejsze niedobory wody odnotowano na obszarach Pogórza Karpackiego, Beskidów Zachodnich, Niziny Podlaskiej oraz w południowej części Pojezierza Mazurskiego. Na tych trenach KBW wynosił powyżej –50 mm.
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w obecnym okresie raportowania IUNG stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski na terenie siedmiu województw (patrz mapa):
- lubuskiego,
- zachodniopomorskiego,
- wielkopolskiego,
- dolnośląskiego,
- podlaskiego,
- pomorskiego,
- kujawsko-pomorskiego
- warmińsko-mazurskiego.
Susza rolnicza notowana jest w uprawach:
- zbóż jarych i ozimych,
- krzewów owocowych,
- truskawek,
- rzepaku i rzepiku,
- roślin strączkowych,
- kukurydzy na ziarno i kukurydzy na kiszonkę.
Największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw zbóż jarych – odnotowano ją w 233 gminach Polski (7 województwach). W uprawach zbóż ozimych wystąpiła w 146 gminach (3 województwa), w uprawach krzewów owocowych w 120 gminach (3 województwa), w uprawach truskawek w 79 gminach (3 województwa).
W tym okresie suszę rolniczą odnotowano również w uprawach krzewów owocowych. Wystąpiła w 120 gminach Polski (4,84% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło obniżenie o 151 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 3,03 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania.
Susza rolnicza wystąpiła także w uprawach truskawek. Odnotowano ją w 79 gminach Polski (3,19% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy o 119, tj. o 6,38 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Odnotowano ją w 3 województwach na powierzchni 0,35% gruntów ornych, tj. o 1,82 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania.
Według IUNG niedobory wody dla roślin uprawnych od 21 kwietnia do 20 czerwca są mniejsze od 10 do 30 mm w stosunku do poprzedniego okresu raportowego. Zasięg suszy zmniejszył się w uprawach: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych oraz truskawek. Natomiast w uprawach rzepaku i rzepiku zasięg ten suszy wzrósł.
Brak dostatecznej ilości opadów nadal występuje na obszarze Polski północno-zachodniej, powodując duże niedobory wody w glebie. Występujący duży deficyt sprawia, że susza nadal notowana jest w wielu gminach i na stosunkowo dużej powierzchni gruntów ornych woj. lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Znacznej poprawie uległy natomiast warunki wilgotnościowe gleb w województwach: łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, opolskim, dolnośląskim oraz podlaskim, gdzie deficyt wody znacząco zmalał.
Źródło: IUNG
[bie]