StoryEditor

Susza nadal jest, ale znacząco zmniejszył się jej zasięg

W czwartym okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2020 r. średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego ocenia się stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła –1 mm. Wzrosła o 46 mm w stosunku do poprzedniego raportu (11 IV–10 VI).

Mimo ostatnich znaczących opadów, które niestety nie sięgnęły najbardziej potrzebujących wody rejonów, obszar z największym deficytem wody wynoszącym od –160 do –179 mm nie uległ zmianie i w dalszym ciągu notowano go na terenie Pobrzeża Szczecińskiego, na Pojezierzu Poznańskim oraz na Wzniesieniach Zielonogórskich. Duże niedobory wody od –120 do –160 mm wystąpiły w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz Wielkopolskiego. Na dużym obszarze kraju notowano deficyt wody od –60 do –119 mm.
Najmniejsze niedobory wody odnotowano na obszarach Pogórza Karpackiego, Beskidów Zachodnich, Niziny Podlaskiej oraz w południowej części Pojezierza Mazurskiego. Na tych trenach KBW wynosił powyżej –50 mm.

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w obecnym okresie raportowania IUNG stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski na terenie siedmiu województw (patrz mapa):
  • lubuskiego,
  • zachodniopomorskiego,
  • wielkopolskiego,
  • dolnośląskiego,
  • podlaskiego,
  • pomorskiego,
  • kujawsko-pomorskiego
  • warmińsko-mazurskiego.


Susza rolnicza notowana jest w uprawach:

  • zbóż jarych i ozimych,
  • krzewów owocowych,
  • truskawek,
  • rzepaku i rzepiku,
  • roślin strączkowych,
  • kukurydzy na ziarno i kukurydzy na kiszonkę.


Największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw zbóż jarych – odnotowano ją w 233 gminach Polski (7 województwach). W uprawach zbóż ozimych wystąpiła w 146 gminach (3 województwa), w uprawach krzewów owocowych w 120 gminach (3 województwa), w uprawach truskawek w 79 gminach (3 województwa).


W tym okresie suszę rolniczą odnotowano również w uprawach krzewów owocowych. Wystąpiła w 120 gminach Polski (4,84% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło obniżenie o 151 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 3,03 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania.





Susza rolnicza wystąpiła także w uprawach truskawek. Odnotowano ją w 79 gminach Polski (3,19% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy o 119, tj. o 6,38 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Odnotowano ją w 3 województwach na powierzchni 0,35% gruntów ornych, tj. o 1,82 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. 



Według IUNG niedobory wody dla roślin uprawnych od 21 kwietnia do 20 czerwca są mniejsze od 10 do 30 mm
w stosunku do poprzedniego okresu raportowego. Zasięg suszy zmniejszył się w uprawach: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych oraz truskawek. Natomiast w uprawach rzepaku i rzepiku zasięg ten suszy wzrósł.


Brak dostatecznej ilości opadów nadal występuje na obszarze Polski północno-zachodniej
, powodując duże niedobory wody w glebie. Występujący duży deficyt sprawia, że susza nadal notowana jest w wielu gminach i na stosunkowo dużej powierzchni gruntów ornych woj. lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Znacznej poprawie uległy natomiast warunki wilgotnościowe gleb w województwach: łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, opolskim, dolnośląskim oraz podlaskim, gdzie deficyt wody znacząco zmalał.


Źródło: IUNG
[bie]

21. listopad 2024 15:10