Amerykańska odmiana Delicious została wyhodowana w 1872 r. przez Jessego Hiatta. Szybko zyskała popularność na całym świecie. Obecnie w Stanach Zjednoczonych jako Red Delicious jest jedną z podstawowych odmian. Ta ciepłolubna, nieznosząca zimnych, wilgotnych, zlewnych i ciężkich gleb odmiana wymaga starannego wyboru stanowiska. Preferuje gleby żyzne, ciepłe i lekko kwaśne.
Red Delicious wrażliwa na parcha jabłoni?
Odmiana jest dość wrażliwa na parcha jabłoni oraz choroby kory i drewna. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji zgorzeli kory oraz podnieść wytrzymałość drzew na spadki temperatury, można wykorzystać do nasadzeń drzewka trójelementowe ze wstawką z odmiany Golden Delicious. Drzewa są mało podatne na mączniaka jabłoni i zarazę ogniową. Bardzo ważne są tu jednak jakość zakupionego materiału szkółkarskiego i pewne źródło jego pochodzenia.
Drzewa są wyjątkowo podatne na choroby kory i drewna
Czy Red Delicious jest dobrym zapylaczem?
Polecanymi zapylaczami dla tej odmiany są Cortland, Elstar, Gloster, Golden Delicious i Granny Smith. Red Delicious wcześnie wchodzi w okres owocowania, zwłaszcza na podkładkach karłowych. Plonuje obficie, owoce zawiązuje przede wszystkim na krótkopędach, równomiernie na całej koronie, ale wykazuje skłonność do przemienności owocowania.
Dlatego w celu osiągnięcia regularnego plonowania i dużych owoców odmiana wymaga corocznego przerzedzania zawiązków. Ma to istotny wpływ na smak, gdyż im większe jabłka, tym smaczniejsze, pozbawione gorzkiego, garbnikowego smaku. Również niesprzyjające warunki pogodowe, tj. chłód, deszcz i zachmurzenie, będą nasilały gorzki smak jabłek.
Odmiany z grupy Red Delicious wymagają przerzedzania zawiązków
Owoce osiągają najczęściej średnie rozmiary, mają stożkowaty kształt z pięcioma wyraźnymi karbami obejmującymi cały owoc. Jabłka są twarde, niewyrównanej wielkości i kształtu. Skórka jest gruba, gładka, mocna i mało podatna na obicia. Jabłka łatwo się ordzawiają, konieczne jest więc ich opryskiwanie giberelinami, które również poprawiają kształt owoców.
Jak przechowywać Red Delicious?
Jabłka odmiany Red Delicious w zależności od mutacji dojrzewają na przełomie września i października. Są podatne na szarą pleśń. W chłodni zwykłej można je przechowywać do marca, jednak istnieje duże ryzyko wystąpienia zbrązowienia przygniezdnego, oparzeliny powierzchniowej i szklistości miąższu. Ponadto jabłka, zwłaszcza duże, wykazują dużą podatność na gorzką plamistość podskórną.
Czym różnią się sporty Red Delicous?
Odmiana ma skłonność do tworzenia mutacji, które różnią się intensywnością, wielkością i barwą rumieńca oraz siłą wzrostu i pokrojem drzew. Odmiana jest popularna głównie w USA i Europie Zachodniej. Jednak w ostatnich latach notuje się wzrost zainteresowania nią również w Polsce; zwłaszcza mutacjami o ciemnym zabarwieniu owoców.
W początkowym okresie wyodrębniono sporty różniące się barwą i charakterem rumieńca. Z czasem zaczęły pojawiać się formy krótkopędowe o skróconych międzywęźlach, grubych pędach i ciemnozielonych liściach. Ta grupa może niekiedycharakteryzować się bardzo słabym wzrostem; wtedy w celu stymulacji wzrostu konieczne jest zastosowanie kwasu giberelinowego w pierwszych latach uprawy.
Ze względu na dużą liczbę mutacji sporty Red Delicous podzielono na następujące grupy:
- o rumieńcu paskowanym lub rozmytym,
- silnie rosnące oraz typu pół-spur i spur.
Obecnie największą popularnością cieszą się mutanty o rozmytym, intensywnym rumieńcu. Pierwszą mutacją Deliciousa pochodzenia amerykańskiego jest Richard Delicious o owocach intensywniej wybarwionych i o mniej paskowanym rumieńcu niż odmiana wyjściowa. Innym, a zarazem jednym z bardziej znanych mutantów (również wyhodowanych w USA) jest Starking. U tej odmiany rumieniec pojawia się wcześniej niż na owocach Red Delicious.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie