StoryEditor

Nawożenie podstawowe - na dobry start

08.02.2021., 11:26h

Choć uznaje się, że rośliny sadownicze mają dość niewielkie (w porównaniu do większości upraw rolniczych i warzywniczych) zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, to jednak nawożenie jest tym elementem produkcji, który może wspomóc sad w corocznym, intensywnym owocowaniu i uzyskaniu owoców wysokiej jakości albo… jeśli jest niewłaściwe – spowodować straty np.: poprzez zaburzenie stosunków pomiędzy składnikami, osłabienie owocowania, pogorszenie kondycji drzew i jakości owoców.

Rozpisywanie się na temat konieczności wykonywania analiz glebowych wydaje się być truizmem, a jednak ilość wykonywanych analiz glebowych bezspornie wskazuje na fakt, że ogromna większość sadowników nie wykonuje takich badań, a więc stosuje nawożenie orientacyjne według własnych obserwacji wzrostu drzew i… bliżej nie określonych kryteriów. Szkoda, bo błędne nawożenie przynosi więcej strat niż pożytku. To nie tylko strata pieniędzy na, być może, zbędne nawozy, ale również zanieczyszczenie środowiska, degradacja ziemi (która jest fundamentem sadowniczego warsztatu), ryzyko wzajemnego blokowania się składników pokarmowych i zaburzeń w ich pobieraniu. Trudno później mówić o dobrych plonach, jeszcze trudniej o dobrej jakości owoców.

Analiza gleby to podstawa

Nie ulega wątpliwości, że aby właściwie zaplanować nawożenie należy dysponować aktualnymi badaniami gleby… a przynajmniej – w miarę aktualnymi. Standardowo badania gleby powinno się wykonywać nie rzadziej jak co 3–4 lata. Kiedyś w przypadku drzew silniej rosnących można to było robić rzadziej, ale obecnie, gdy nasze sady rosną na karłowych podkładkach i bardzo intensywnie owocują, analizy wykonuje się co 2–3 lata.
03. grudzień 2024 20:11