Gala jest odmianą bardzo plenną
Po długim okresie suszy i nagłych opadach deszczu jabłka mogą pękać. Dla większości barwnych mutantów charakterystyczny jest srebrzysty nalot na powierzchni owoców, najlepiej widoczny jest on na najciemniejszych jabłkach, zaś jego intensywność zależy od sezonu. Jabłka przetrzymane na drzewie lepiej wybarwiają się i wyrastają, ale pogarszają się ich zdolności przechowalnicze. W chłodni owoce można przechowywać do marca, a w KA – do maja. Gala jest średnio wrażliwa na mróz, parcha jabłoni, zarazę ogniową oraz mało podatna na mączniaka, charakteryzuje się dużą podatnością na raka i zgorzele kory i wymaga wielu starannych zabiegów agrotechnicznych i ochronnych przeciwko tej grupie patogenów.
Wybór podkładki dla odmian z grupy Gala
Gala jest odmianą o bardzo dużej liczbie mutantów
Kolorowym mutacjom Gali przypisuje się słabszy aromat jabłek, który wynika z niższej zawartości cukrów, kwasowości i jędrności. Są to odmiany nierównomiernie dojrzewające, które wymagają dwu- lub trzyfazowego zbioru, a w przypadku niektórych mutacji wraz z wiekiem rozciąga się on do czterokrotnego zbioru. Często owoce z ostatniego zbioru i tak nadają się tylko na przemysł. Szybko tracą jędrność i tym samym mają krótki okres zbioru, gdyż szybko dojrzewają.
Kolejną istotną kwestią przy wyborze mutacji jest jej trwałość dotycząca rodzaju i intensywności wybarwienia. W Polsce nie mamy jeszcze w pełni wyrobionych opinii na ten temat, gdyż większość nowych odmian znajduje się w młodych nasadzeniach. Pierwsze obserwacje pozwalają wnioskować, że zdecydowana większość obecnie polecanych mutacji ulega niestety temu zjawisku i to w pierwszych latach uprawy. Według zagranicznych sadowników o stabilności mutantów decydują liczba i szerokość pasków na skórce owoców. Najbardziej trwałe są sporty o całkowicie wybarwionej skórce. Mniej stabilne – sporty z wąskimi paskami <1 cm, zaś wyjątkowo niestabilne – z szerokimi paskami >3 cm. Mutacje te więc wykazują różną tendencję do rewersji, tj. powrotu koloru skórki owoców do odmiany wyjściowej. Dokładniejszy opis najbardziej perspektywicznych sportów Gali znajduje się w kolejnym artykule z cyklu „Nowoczesnych odmian”.
Dr hab. Magdalena Kapłan