StoryEditor

Zagrożenia w sadach z 07.05.2019 r.

09.05.2019., 15:00h
Na co zwrócić uwagę w tym okresie? Jakie zagrożenia występują obecnie w sadach?

Pogoda nie rozpieszcza sadowników. Występujące w ostatnim czasie przymrozki i obecnie panujące niskie temperatury oraz wiatr ograniczają stosowanie ochrony.

Można w tym czasie wykonać opryski preparatami niwelującymi warunki stresowe wynikające z niskich temperatur.

Z drugiej strony niższe temperatury ograniczają atak na rośliny ze strony parcha jabłoni. W celu zabezpieczenia można jeszcze zastosować podstawową dawkę środków przeciw tej chorobie. W większości przypadków kwitnienia w sadach już się zakończyły. W tych co dobiegają ku końcowi można jeszcze zastosować preparaty zabezpieczające jabłka przed chorobami przechowalniczymi.

Od początku maja pojawia się zagrożenie ze strony brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Powoduje ona porażenie kwiatów od których porażone zostają gałęzie, które zasychają. To z kolei prowadzi do wypadania całych drzew.

Doradcy sadowniczy zalecają w okresie niższych temperatur stosowanie do zabiegów środków kontaktowych, ponieważ wykazują one w takich warunkach wyższą skuteczność. Stosowanie preparatów układowych w temperaturach od 5–8 °C ogranicza ich działanie i skuteczność. Zalecana temperatura do ich stosowania to minimum 12 °C, a najlepiej powyżej 18 °C.

IMGW-PIB informuje, że nadal do 17.05.2019 r. występuje zagrożenie pojawienia się w sadach owocówki jabłkóweczki, mszycy brzoskwiniowej oraz jabłoniowej. Natomiast od 24.04 może wystąpić owocówka śliwkóweczka. Od 13.05 przewidywane jest zagrożenie ze strony owocówki jabłkóweczki.

Maciej Kania

21. listopad 2024 15:35