Fakt ten nie przeszkadza w rozwoju szkodników, którym sprzyja sucha i ciepła wiosna. Dlatego należy zwrócić uwagę na kilka ważniejszych gatunków, które w tym okresie mogą wyrządzić znaczne szkody.
W czereśni i wiśni
Wśród szkodników czereśni i wiśni w pierwszej kolejności na pewno warto skupić się na mszycach, zwójkach zjadających liście i kwieciaku pestkowcu. Jednym z lepszych rozwiązań na te szkodniki są produkty zawierające s.a. z grupy neonikotynoidów (acetamipryd). W połowie maja należy wywiesić pułapki lepowe barwy żółtej i rozpocząć monitoring lotów nasionnicy trześniówki. Po przekroczeniu progu szkodliwości zaleca się wykonanie zabiegu przy użyciu chloronikotynyli (tiachlopryd) lub wspomnianych wcześniej środków zawierających acetamipryd.
W sadach śliwowych
Przędziorki, pordzewiacze i misecznik śliwowy to prawdziwa „zmora” sadów śliwowych. Sytuacja może być poważna, jeżeli nie zostały wykonane zabiegi olejami parafinowymi. Po stwierdzeniu dużego nasilenia przędziorków i pordzewiaczy zabieg należy wykonać niezwłocznie po kwitnieniu.