Holenderska firma NSure projektuje i sprzedaje testy, bazujące na aktywności genów. Zasada jest prosta: wszelkie procesy w roślinie sterowane są przez geny. Przez określenie tych, które odgrywają rolę, na przykład, podczas dojrzewania lub w przypadku brunatnienia miąższu i dokonanie pomiaru aktywności tych genów można dokładnie przewidzieć dalszy przebieg dojrzewania lub wystąpienie szkód w przechowalni. Firma NSure dysponuje technologią umożliwiającą pomiar aktywności genów i na tej podstawie opracowany został test.
Kawerny i brunatnienie miąższu gruszek ‘Konferencji’ W roku 2008 firma NSure, na zlecenie przedsiębiorstw handlowych The Greenery i Jover, opracowała test mający na celu prognozowanie możliwości wystąpienia kawern oraz zbrunatnienia miąższu w gruszkach odmiany Konferencja. Został po raz pierwszy wykorzystany w roku 2009. W pierwszym roku stosowania testu zbadano, czy prognozy opierające się na nim zgadzają się z rzeczywistymi wynikami przechowywania. Haye Radersma był zadowolony z wyniku: w 80% do 85% partii test prawidłowo określił trwałość owoców. W 10% do 15% przypadków zagrożenie zostało przecenione, co oznacza, że zagrożenie powstania kawern i zbrunatnienia miąższu w rzeczywistości było niższe, niż w prognozach uzyskanych za pomocą testu. Można zatem stwierdzić, że „test był ostrożny”. W 5% do 10% testowanych partii test ocenił trwałość zbyt wysoko - zagrożenie powstaniem kawern i zbrunatnienia miąższu okazało się wyższe niż to określił test. - Za pomocą testu mogliśmy więc z prawdopodobieństwem większym niż 90% rozpoznać partie podatne na powstanie kawern i zbrunatnienie miąższu - stwierdził z zadowoleniem H. Radersma.
Również dla jabłek Test StoreNSure został opracowany dla gruszek odmiany ‘Konferencja. - Ale w ten sam sposób moglibyśmy przewidzieć również zagrożenie spowodowane, na przykład, przez plamistość lub zbrunatnienie miąższu jabłek - uważa H. Radersma. Dla zleceniodawcy z Chile firma NSure pracuje nad testem, który ma na celu prognozowanie zbrunatnienia miąższu u odmiany ‘Pink Lady. - W zasadzie dla każdego problemu przechowywania można opracować test StoreNSure - uważa H. Radersma.
Tłumaczenie tekstu opublikowanego w „European Fruit Magazine”
Artykuł pochodzi z nr 12/2010 czasopisma „Sad Nowoczesny”
Autor: Gerard Poldervaart, European Fruit Magazine