Ekologiczny pestycyd będzie zwalczał min. mączniaka
Opatentowany szczep Pseudomonas putida B2017, skutecznie zwalcza szereg patogenów wywołujących grzybowe choroby roślin tj. mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, fuzariozy, zgnilizna twardzikowa czy rizoktonioza, jak i bakteryjne powodowane m.in. przez bakterie Pseudomonas syringae, Pectobacterium oraz Xanthomonas.
Szczep ten był z sukcesem testowany na uprawach roślin warzywnych (pomidor, sałata, ogórek, bakłażan), ziemniaków, winorośli oraz w sadach owocowych.
– Biopestycyd oparty na Pseudomonas putida B2017 będzie stanowił doskonałą, alternatywną broń w walce z chorobami roślin. Już teraz cieszymy się, że korzystając z dokonań badawczych Future BioScience, będziemy mogli zaoferować polskim rolnikom nowatorskie i proekologiczne rozwiązanie – mówi Urszula Filipecka, Dyrektor Marketingu SumiAgro. – Skuteczność szczepu B2017 jest bardzo wysoka, dlatego jestem przekonana, że nowe produkty wkrótce staną się wartościowym narzędziem w integrowanej ochronie roślin – dodaje.
Zmniejszenie ilości chemii w uprawie roślin
– To owoc dużej inwestycji w badania, który będzie miał ważny wpływ na rolnictwo – ocenia Urszula Filipecka. – Kiedy preparat oparty na nowej biologicznej substancji czynnej pojawi się na rynku, stanie się cennym, alternatywnym narzędziem w walce z chorobami upraw rolniczych i ogrodniczych. Przyczyni się to do redukcji ochrony chemicznej, a tym samym mniejszego obciążenia dla środowiska – dodaje.
– Rolnicy, konsumenci oraz prawodawcy oczekują zmian w rolnictwie w kierunku jego większego zrównoważenia. Ma to wyraz m.in. we wprowadzaniu takich programów, jak europejska strategia „Od pola do stołu” czy realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju – mówi Jose Manuel Lara, dyrektor techniczny Futureco Bioscience. – Misją firmy Futureco jest spełnianie oczekiwań naszych klientów, a nowo opatentowany fungicyd jest tego najlepszym wyrazem.
Obecnie w fazie testów jest pierwszy preparat z nową substancją czynną. Po zakończeniu procedury rejestracyjnej na poziomie EU produkty na bazie Pseudomonas putida B2017 będą rejestrowane w poszczególnych krajach (w tym w Polsce).