Czym jest owocówka śliwkóweczka?
Dwa pokolenia szkodników w okresie wegetacji
Pierwsze pokolenie pojawia się wiosną – najwcześniejsze motyle wylatują na przełomie kwietnia i maja. Drugie, zazwyczaj znacznie większe, pojawia się pod koniec lipca i na początku sierpnia. W tym roku pierwsze pokolenie rozpoczęło loty stosunkowo późno, pod koniec maja, do czego przyczyniła się zimna wiosna.
Druga generacja owocówki w okresie wegetacyjnym jest bardziej niebezpieczna, bo większa liczba owadów może zniszczyć więcej owoców. Samica w okresie letnim może złożyć nawet 150 jaj – 5 razy więcej, niż w okresie wiosennym.
Kiedy i czym zwalczać tego owada?
W zwalczaniu owocówki śliwkóweczki skuteczne są preparaty zawierające chlorantraniliprol czy benzoesan emamektyny. Od czerwca 2020 r. rozszerzono między innymi o śliwy etykietę środka Affirm 095 SG, w którym substancją aktywną jest właśnie benzoesan emamektyny.
Affirm wyspecjalizowany jest w zwalczaniu gąsienic motyli w sadach. Ma formę rozpuszczalnych w wodzie granul. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 2,5kg/ha. Zalecane jest opryskiwanie drobnokropliste. Affirm ma silne działanie kontaktowe i żołądkowe. Działa szybko, paraliżując owada już po kilku godzinach i doprowadzając do jego śmierci najpóźniej po 4 dniach. Dodatkową zaletą jest krótki okres karencji: dla śliwy wynosi on 3 dni.
Inne środki, których możesz użyć, by ochronić swój sad przed owocówką śliwkóweczką, to np.:
- Acelan 20 SP
- Corleone 200 SC
- Exirel 100 S.C.
- Klortranil
- Kobalt 200 SC
- Lanmos 20 SP
- Los Ovados 200
- Miros 20 SP
- Mospilan 20 SP
- Sekil 20 SP
Autor: Zuzanna Ćwiklińska