StoryEditor

DKA w praktyce

05.03.2013., 00:00h

Czym jest i na czym polega dynamicznie kontrolowana atmosfera (Dynamic Controlled Atmosphere)? Okazją do bliższego poznania tego zagadnienia było spotkanie, jakie w listopadzie ubiegłego roku zorganizowała firma Thermolux w grupie producentów „Twój Owoc” w Wichradzu. Gośćmi tego spotkania byli przedstawiciele włoskiej firmy Marvil – Alex Villa i Massimo Mercadini.

Dynamicznie kontrolowana atmosfera (DKA) to kolejny etap ewolucji procesu związanego z długim przechowywaniem jabłek. Polega ona na obniżeniu do minimum procesów życiowych jabłek podczas ich przechowywania. W systemach KA poziom tlenu obniża się do 3–5%, w ULO udało się jeszcze niżej, bo do 1–1,5%, natomiast DKA daje możliwość obniżenia stężenia O2 w komorach do 0,5–0,6%.

– W takich warunkach oddychanie jabłek zostaje spowolnione do minimum – przypomniał Alex Villa. W ten sposób można wydłużyć proces przechowywania jabłek, przy utrzymaniu ich wysokich parametrów jakościowych. W przypadku odmiany ‘Golden Delicious’ w warunkach KA można było przechowywać jabłka przez 6 miesięcy, a po wyjęciu ich z chłodni shelf life wynosił około 7 dni, w warunkach ULO udało się te okresy wydłużyć odpowiednio do 11 miesięcy i 14 dni. Natomiast w DKA jabłka ‘Golden Delicious’ można przechowywać nawet przez 15 miesięcy, wydłużając ich okres życia półkowego do 21 dni. DKA daje też inne korzyści, jak utrzymanie wysokiej jędrności jabłek, ograniczenie (czy wręcz wyeliminowanie) oparzelizny powierzchniowej, a znajdujące się w jabłkach śladowe ilości alkoholu nadają im dobrego smaku i aromatu. Całość artykułu przeczytasz w numerze 3/2013 czasopisma "Sad Nowoczesny". Zapraszamy do prenumeraty.

 

Autor: Mariusz Podymniak

 

21. listopad 2024 16:38