StoryEditor

Co nowego na 2018 rok?

31 stycznia firma Sumi Agro Poland zorganizowała w Warszawie konferencję prasową, podczas której podsumowano miniony sezon oraz zaprezentowano nowości na 2018 r.

Prezes zarządu Sumi Agro Poland Tomasz Malczewski podsumował miniony rok oraz przedstawił plany firmy na nadchodzące lata. Przypomniał, że stosowanie środków ochrony roślin jest w dużym stopniu uzależnione od przebiegu pogody. Mimo ogólnych wzrostów sprzedaży fungicydów, insektycydów i herbicydów w 2017 r. niektóre segmenty odnotowały wyraźny spadek. Wiosenne przymrozki spowodowały wysokie straty w sadach, co przełożyło się na niższą sprzedaż środków ochrony roślin kierowanych do ochrony tej grupy upraw. Jednak mimo niesprzyjającej sytuacji firma Sumi Agro Poland, jako dostawca insektycydów, utrzymała pozycję lidera w segmencie sadowniczym. Zgodnie z wynikami badania prowadzonego przez firmę Kleffmann i cytowanymi na konferencji źródłami całkowita wartość polskiego rynku środków ochrony roślin w 2017 r. wzrosła o 5% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Na rynku ś.o.r. coraz chętniej sięga się po niekonwencjonalne technologie ochrony i wspomagania roślin, takie jak biopestycydy czy biostymulatory, co wpływa również na wzrost areału upraw ekologicznych. Tendencję tę zauważyło Sumi Agro Europe, które w 2017 r. dokonało zakupu firmy Futureco Bioscience – producenta preparatów biologicznych.

Jednym z nowatorskich rozwiązań dla sadowników, wprowadzonym w minionym roku przez Sumi Agro Poland, jest technologia feromonowa, której pierwszym przedstawicielem jest środek Isomate CTT, służący do zwalczania owocówki jabłkóweczki poprzez blokowanie rozmnażania się tego szkodnika. Isomate CTT oraz kolejne produkty z serii blokerów feromonowych są całkowicie bezpieczne dla owadów pożytecznych i środowiska, chronią uprawy sadownicze przez cały sezon, a także – co istotne – ich śladowe ilości nie pozostają w owocach.

Nowości na 2018

O nowych produktach w ofercie firmy przeznaczonych dla sektora producentów owoców informował Paweł Banach. Jednym z nich jest Isomet Z – środek ochrony roślin w formie zawieszki (dyspensera), który zawiera feromon przeznaczony do wabienia i dezorientacji samców przeziernika porzeczkowca. Działa on na podobnej do Isomate CTT zasadzie. Poleca się umieścić 300 dyspenserów na 1 ha plantacji.

Insektycyd Inazuma, znany dotychczas w rolnictwie w ubiegłym roku uzyskał rozszerzenie rejestracji na kilka upraw małoobszarowych. W sadownictwie można go obecnie używać do zwalczania mszyc i owocnicy śliwowej na śliwach.

Dzięki zakupowi firmy Futureco Bioscience, Sumi Agro Poland rozszerza swoja ofertę o nową linię biostymulatorów i środków wspomagających wzrost i rozwój roślin Seipro.

Pierwszym produktem z tej linii jest Kaishi, który zawiera L-aminokwasy pochodzenia roślinnego. Jak informował P. Banach, wzmacnia on rośliny, poprawia wigor i przyspiesza regeneracje roślin. Zalecany jest w uprawach roślin polowych, sadowniczych i warzywnych.

Kolejny produkt – Kinactiv initial – zawiera ekstrakt z alg morskich Ascophylum nodosum i aminokwasy. Poprawia zapylenie kwiatów oraz wzrost i rozwój zawiązków owoców. W wyniku przeprowadzonych testów stwierdzono, że jest on szczególnie przydatny w uprawach roślin jagodowych.

Z kolei Kinactiv fruits zawiera aminokwasy oraz makro- i mikroelementy. Korzystnie wpływa na rozwój owoców, poprawia ich jakość np. wybarwienie, wyrównanie, zawartość cukrów. Zalecany w uprawie jabłoni.

H.C. za Sumi Agro (fot. H.C.)   

21. listopad 2024 20:30