Dobór pompy do instalacji nie jest sprawą szczególnie skomplikowaną, choć też nie tak prostą, jakby się wydawało. Nie każda instalacja będzie dobrze współpracowała z każdą pompą. O ile nie mamy trudności z wyborem między pompami elektrycznymi a motopompami, to już o dobór charakterystyki pracy z reguły nie dbamy.
Charakterystyka pracy najważniejsza
Przyjrzyjmy się pracy instalacji nawadniającej: załóżmy, że dana pompa zasila 1 ha sadu, gdzie położone są linie kroplujące po dwie na każdy rząd drzew. Przepływ wody wynosi 600 l/ min, a ciśnienie na wejściu do instalacji: 2 bary. Jeśli odłączymy po jednej linii w każdym rzędzie, pozostawiając tylko jedną, ta sama pompa wygeneruje ciśnienie np. 3,5 bara, a wydatek wody wyniesie 400 l/min. Natomiast gdy linie kroplujące wymienimy na instalację z mikrozraszaczami, wydatek wody wzrośnie do 1200 l/min, a ciśnienie spadnie do np. 1 bara. To wszystko przy użyciu jednej, tej samej pompy. Różnice ciśnienia, jakie zachodzą podczas zmiany przepływu wody, to właśnie charakterystyka pracy pompy.
Każdy model ma swoją własną, unikalną charakterystykę i dobieranie pompy na podstawie danych typu: „pompa X: ciśnienie (wysokość podnoszenia) – 5 barów, wydatek – 500 l/min” jest obarczone bardzo dużym ryzykiem „nietrafienia” z jej parametrami. Jak widzimy w powyższym przykładzie, jedna pompa może pracować z różnymi wydatkami i ciśnieniami, a zależy to od instalacji, do jakiej ją podłączymy.
Natomiast najczęściej podawane parametry ciśnienia i wydatku to maksymalne jej możliwości dające jedynie pogląd zakresu pracy. Mało tego – są to skrajnie różne parametry, gdyż pompa przy maksymalnym ciśnieniu wygeneruje minimalny wydatek z powodu dużego oporu wody. Natomiast maksymalny wydatek następuje przy wolnym wylewie i ciśnieniu bliskim zera. Generalnie wraz ze wzrostem ciśnienia spada wydatek pompy. Charakterystyka pracy pozwala dowiedzieć się, jak duży będzie to spadek.