Ten nowatorski sposób pakowania polega na odgórnym zgrzewaniu pojemników folią z mikro lub makroperforacją. Dzięki temu produkty w opakowaniu pozostają świeże, a co za tym idzie, wydłuża się ich przydatność handlowa. Technologia ta może być wykorzystana nie tylko w przypadku owoców miękkich, takich jak borówki, porzeczki, czy truskawki, ale również wszelkiego rodzaju warzyw, grzybów, orzechów, czy sałat. Coraz częściej topseal jest wykorzystywany w pakowaniu krojonych czy suszonych owoców.
Najważniejszymi argumentami przemawiającymi za tym trendem jest przede wszystkim zwiększenie atrakcyjności handlowej. Zapakowane produkty zachęcają pod względem wizualnym, a wysokiej jakości opakowania sprawiają, że są uważane przez konsumentów za produkty premium. Istotne są tu także walory transportowe – szczelne opakowanie zapobiega wysypywaniu się produktów w kartonach zbiorczych, a także zapewnia o braku ingerencji w wewnętrzny produkt. Wyeliminowanie tradycyjnych opakowań z pokrywkami oraz typu flowpack, pozwala również na zwiększenie efektywności w kwestiach dystrybucji i lepsze ulokowanie produktów na półkach sklepowych. Dodatkowymi atrybutami odgórnego zgrzewania opakowań jest redukcja kosztów pracy związanych z pakowaniem produktów,. Z kolei wykorzystanie folii z nadrukiem, pozwala ulokować na sprzedawanym produkcie zarówno elementów wizerunkowych firmy, podstawowych informacji o danym produkcie, a także umożliwia zmniejszenie wydatków firmy na maszyny etykietujące.
W Polsce i Niemczech nad wprowadzaniem topsealu w pakowaniu owoców i warzyw pracuje Milbor PMC. Firma ta jest dostawcą maszyn sortujących i pakujących dla segmentu owoców miękkich, a także dostawcą borówki amerykańskiej do Niemiec, Wielkiej Brytanii, a także krajów skandynawskich. O tym jak wygląda proces pakowania można się będzie przekonać podczas targów ExpoSE w Karlsruhe (22–23 listopada).
Materiały prasowe