StoryEditor

Nowe przepisy UE w zakresie zdrowia roślin i kontroli urzędowych

17.12.2019., 15:11h

Od 14 grudnia 2019 r. w odniesieniu do produkcji i obrotu materiałem roślinnym będą obowiązywały nowe przepisy Unii Europejskiej (UE) w zakresie zdrowia roślin, tj. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2016/2031 oraz urzędowych kontroli, tj. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2017/625. Przepisy te wprowadzają szereg nowych regulacji jak również rozszerzają dotychczas obowiązujące wymogi fitosanitarne.

Podmioty profesjonalne muszą zaktualizować swoje dane do dnia 14 marca 2020 r.

Nowe regulacje rozszerzają zakres podmiotów, które będą podlegały wpisowi do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych. Obowiązkowi takiemu będą podlegali producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy określonego materiału roślinnego na obszarze UE, a także eksporterzy oraz importerzy towarów pochodzenia roślinnego. Podmioty, które posiadają wpis do aktualnego rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez PIORiN, staną się automatycznie w dniu 14 grudnia 2019 r. podmiotami wpisanymi do rejestru podmiotów profesjonalnych, niemniej będą musiały zaktualizować swoje dane do dnia 14 marca 2020 r. Podmioty, których dotychczas ten obowiązek nie dotyczył, będą musiały z kolei dokonać stosownej rejestracji we właściwym Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORiN).

Większy zakres materiałów roślinnych, które powinny być zaopatrzone w paszport roślin

Rozszerzeniu ulegnie również zakres materiałów roślinnych, które powinny być zaopatrzone w paszport roślin w trakcie ich przemieszczania na terytorium UE. Paszportowaniu podlegać bowiem będą w szczególności wszystkie tzw. „rośliny przeznaczone do sadzenia” oraz określone nasiona. Odstępstwo od tego wymogu może dotyczyć tylko małych ilości roślin, dostarczanych wyłącznie i bezpośrednio użytkownikom ostatecznym, czyli osobom nabywającym rośliny na własne niezarobkowe potrzeby. Wyłączenie to nie odnosi się natomiast do roślin sprzedawanych przez Internet. Zmienia się również sposób wydawania paszportów roślin. Zgodnie z nowymi regulacjami, to przede wszystkim upoważnione przez WIORiN podmioty będą przeprowadzały ocenę zdrowotności oraz zaopatrywały materiał roślinny w paszporty roślin.

Zmiany w zakresie importu materiałów pochodzenia roślinnego

Nowe przepisy wprowadzają również zmiany w zakresie importu materiałów pochodzenia roślinnego do UE. Całość importu – zarówno zgłoszenie przesyłki przez importera jak również wydanie przez WIORiN dokumentu poświadczającego przeprowadzenie granicznej kontroli, będzie odbywać się poprzez internetowy system TRACES NT. W systemie tym będą funkcjonowały jednolicie wszystkie państwa członkowskie UE. Ponadto znacząco zwiększony został zakres towarów regulowanych przepisami fitosanitarnymi, w tym wykaz towarów zakazanych w imporcie do UE oraz takich, dla których wymagane jest świadectwo fitosanitarne.
Kwestie eksportowe pozostają bez zmian w zakresie zasad kontroli i wydawania świadectw fitosanitarnych, niemniej eksporterzy muszą zarejestrować się w rejestrze podmiotów profesjonalnych.
Więcej informacji w zakresie nowego prawa można znaleźć tutaj 

Źródło: www.piorin.gov.pl

22. listopad 2024 03:30