StoryEditor

Zawód rolnika nie dla młodych?

22.10.2019., 15:09h

Bezpieczeństwo żywnościowe zależne od prestiżu zawodu rolnika – wynika z badań przeprowadzonych wśród młodych Europejczyków. Ich wyniki zaprezentowano 18 października w Poznaniu podczas targów Poznań Game Arena.

W ramach spotkań Media Club firma Corteva Agriscience podjęła temat „Młode pokolenie w rolnictwie”. Na spotkaniu przedstawiono wyniki badań na temat stosunku młodych ludzi do rolnictwa oraz przeszkód w wykształceniu nowej generacji rolników. Wydarzenie to odbywało się równolegle z Poznań Game Arena, gdzie Corteva jest sponsorem Farming Simulator’19 Leage. Podczas spotkania organizatorzy zaprezentowali nowości, m.in.: Brevant™ – nowa marka nasion. Omawiany był także profil firmy, jej działalność oraz pozycja rynkowa.


Farming Simulator’19 Leage 

Z czym kojarzy się rolnictwo?


Spotkanie rozpoczęła Anna Babich z firmy Corteva Agriscience, informując o międzynarodowym badaniu na Ukrainie, w Rosji, Polsce, na Węgrzech, w Rumunii oraz w Czechach, przeprowadzonych przez Corteva Agriscience. Celem badania było określenie stosunku młodego pokolenia do zawodów rolniczych oraz pracy w tym obszarze. Głównym zadaniem internetowego sondażu zrealizowanego przez Corteva Agriscience przy wsparciu agencji analitycznej Proinsight Lab (w Polsce reprezentowanej przez Spotlight Research) było opracowanie rekomendacji, w jaki sposób branża rolnicza mogłaby przyciągnąć młodych ludzi i wychować nowe pokolenia rolników. W ramach badania sprawdzano, jak nastolatkowie oraz ich rodzice postrzegają rolnictwo i pracowników rolniczych, jak również, jakie jest ogólne nastawienie respondentów do branży rolniczej. 
Badanie oparte zostało na odpowiedziach ponad 5800 respondentów. W Polsce wzięło w nim udział 1016 mieszkańców miast i wsi z całego kraju. W grupie tej znalazła się młodzież w wieku 14–18 lat oraz rodzice nastolatków (303 rodziców, 713 nastolatków).


Anna Babich, Corporate Communications

Zawód rolnika nie dla młodych


Monika Kunkowska, reprezentująca Spotlight Research, przedstawiła wyniki badania, które pokazują, że nastolatki zasadniczo nie wyrażają zamiaru ani zainteresowania pracą w przemyśle rolniczym lub uzyskaniem zawodu rolnika. Z badania wynika, że większość nastolatków preferuje zawody informatyczne (19%), ten sam kierunek rekomendowaliby im ich rodzice (27%). Żadne z ankietowanych nastolatków nie wybrałoby zawodu rolniczego, a jedynie 1% rodziców poleciłoby go swoim dzieciom. Ponadto rodzice, którzy wykonują zawód rolnika lub pracują w branży rolniczej, w większości wpisują się w ogólną tendencję, rekomendując swoim dzieciom zawody informatyczne, a 0% tych rodziców poleca dzieciom wybór branży, w której sami pracują. 
Jeśli chodzi o motywację przy wyborze sektora przyszłej pracy, to młodzi wybraliby obszary, które lubią (68%) lub które zapewniłyby im dobre zarobki (52%). Jednocześnie jako najważniejszą kwestię wyboru przyszłej kariery zawodowej dzieci wskazały odpowiednie wynagrodzenie (42%) lub realizowanie własnych pomysłów (38%).
Ponad połowa ankietowanych nastolatków (56%) nie wyraziła żadnego zainteresowania rolnictwem. Okazało się, że branża ta nie jest znana zdecydowanej większości uczestników badania, co było też jednym z powodów, dla których nie wybierali oni rolnictwa jako kierunku przyszłej kariery (50% młodzieży, 50% rodziców). 42% dzieci nie było w stanie wymienić żadnego zawodu rolniczego.
Jednak pomimo niskiego poziomu wiedzy na temat rolnictwa młodzi ludzie oraz ich rodzice mają dla niego szacunek. Stwierdzenie: „pracując w rolnictwie, odgrywasz ważną rolę w wyżywieniu świata” otrzymało największe poparcie (86% – nastolatki, 75% – rodzice). Ponadto respondenci uważają, że rolnictwo jest branżą rozwijającą się w szybkim tempie (73% – nastolatki, 67% – rodzice). Co więcej, nastolatki nie uważają, że rolnictwo jest branżą bez możliwości zapewnienia dobrego dochodu – jedynie 18% z nich zgadza się ze stwierdzeniem, że „pracując w rolnictwie, nie można zarobić dużo pieniędzy”. 


Monika Kunkowska, Spotlight Research

Zdrowa żywność dla przyszłych pokoleń


– Corteva Agriscience stawia przed sobą poważne zadanie. Chcemy nie tylko rozwinąć globalny sektor rolniczy, lecz także rozwiązywać najważniejsze globalne problemy żywnościowe, tak aby następne pokolenia mogły być spokojne o swoją przyszłość. Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia młodych ludzi w osiągnięciu globalnej zrównoważonej gospodarki żywnościowej. Dlatego wszyscy przedstawiciele sektora rolniczego powinni skupić swoje wysiłki na celu, jakim jest zapewnienie przyszłym pokoleniom możliwości cieszenia się zdrową żywnością o wysokiej jakości”


Paweł Trawiński, kierownik sprzedaży nasion

Marcin Wieczyński

21. listopad 2024 23:57