Prof. Eberhard Makosz – prezes TRSK, przypomniał historię powstania tej organizacji. Podkreślił jej wkład w rozwój i unowocześnianie produkcji sadowniczej w Polsce, która jest dziś trzecim producentem i pierwszym eksporterem jabłek na świecie.
Podczas dyskusji zastanawiano się, jakie podjąć działania, aby sprostać nadchodzącym wyzwaniom polegającym na dostosowaniu polskiego sadownictwa do potrzeb rynku oraz na zwiększaniu wielkości i jakości plonów. Uznano, że Towarzystwo w dalszym ciągu ma dużą rolę do odegrania w kwestiach: rozwoju nowoczesnych metod gospodarowania, ograniczania kosztów produkcji, zmniejszeniu zużycia i pozostałości środków ochrony roślin w owocach, pozyskiwania odmian klubowych, rozwoju ekologicznych metod produkcji. Towarzystwo poprzez kontakty z organizacjami sadowniczymi i grupami producentów oraz instytucjami rządowymi powinno rozwiązywać istotne problemy mające wpływ na produkcję i dystrybucję owoców w kraju i za granicą. Ważnym elementem działalności stowarzyszenia powinny być także wyjazdy zagraniczne.
Dokonano wyboru nowych władz TRSK. Prezesem zarządu został dr Tomasz Lipa, wiceprezesami – Dominik Woźniak i Maciej Lipecki, skarbnikiem – Zbigniew Chołyk, a sekretarzem – Piotr Gościło.
Walne zgromadzenie członków powołało honorowego prezesa, którym został prof. Eberhard Makosz. W imieniu zarządu i członków TRSK profesorowi Makoszowi podziękowano za dotychczasową działalność. Ten zaś obiecał, że w dalszym w miarę swoich możliwości będzie wspierał zarząd w realizacji wytyczonych celów.
Tekst i zdjęcia: Piotr Gościło