Gospodarka globalna już wybita z równowagi doświadcza teraz szczególnie dużą presję makrogospodarczą, spowodowaną wojną. Jak podaje Polski Fundusz Rozwoju (PFR) – inflacja przekroczyć może nawet 10% już w kwietniu. Taka kolej rzeczy, będzie następstwem podwyższonych cen żywności – 10-12% oraz paliw nawet 30%. Nawet biorąc pod uwagę działające tarcze antyinflacyjne.
Obroty towarowe i usługowe Polski z Białorusią
Polska dla Białorusi jest istotnym partnerem handlowym - Eksport z Polski do Białorusi w 2020 roku wynosił 2.088,1 mln USD a import natomiast 1.687,6 mln USD. W 2021 r eksport z Polski na Białoruś wzrósł o 14,7%, a import z Białorusi o 45%.
Polskie jabłka i gruszki
Jak podaje Polski Fundusz Rozwoju Białoruś jest odbiorcą około 11% świeżych jabłek oraz aż ponad 60% gruszek. Eksport tych drugich w 2021 roku wyniósł 30,7 mln USD.
Towary importowane do Polski z Białorusi to między innymi:
- 31,8 %-chlorek potasu;
- ok.29% - olej rzepakowy i rzepikowy;
- 14% - nawozy mineralne lub chemiczne.
Nadchodzące wyzwania dla producentów owoców
Freshfel Europe zorganizował 3 marca 2022 r. seminarium on-line dla członków, poruszające temat kosztów i aktualnych wyzwań dla producentów owoców i warzyw. Mirosław Maliszewski reprezentował Związek Sadowników RP.
Podczas seminarium Maliszewski zwrócił uwagę na pogłębiające się trudności handlowe takie jak brak kontenerów do wysyłki jabłek do Egiptu. Eksport z Chin cierpi z tego samego powodu.
- W najbliższej perspektywie kilku a może kilkunastu miesięcy handlu z Białorusią, Ukrainą i Rosją nic się nie zmieni. Taki stan rzeczy, przy obecnych zapasach jabłek w polskich magazynach bezwzględnie doprowadzi do dalszej obniżki ceny. Naszym zdaniem wyłącznie mechanizm wycofywania może wyhamować trend dalszego spadku cen i zagospodarowanie nadwyżki jabłek na rynku — spuentował Maliszewski.
Ile gruszek mamy w zapasie?
Według Światowego stowarzyszenia Jabłek i Gruszek (WAPA), opublikowanego 1 lutego 2022r. zapas gruszek w Europie wynosi 408 340, o 30% mniej niż w 2021 r., głównie z powodu dużego spadku we Włoszech (-83,2%). W Polsce jest to około 17 tys. ton.
Polski Związek Sadowników
- Trudno będzie zastąpić rynek zarówno białoruski jak i rosyjski. Naszym głównym punktem odbioru będą kraje należące do Unii Europejskiej oraz Egipt, ale do Egiptu towarem eksportowym będą jabłka- komentuje Maliszewski
Zaznacza również, że ceny na pewno spadną. Problemu z eksportem gruszek nie mamy tylko my, ale również np. Belgowie czy Holendrzy.
Bernat Patrycja
Źródło: Polski Fundusz Rozwoju/ ZwiązekSadownikówRP
Fot: envatoelemenst