Komisja Europejska wydała wniosek w prawie przeglądu systemu OG. Był on zaplanowany w ramach strategii Zielonego Ładu „Od pola do stołu”.
OG to niepowtarzalny i użyteczny towar Unii Europejskiej, który umożliwia waloryzację produktów, kulinarnej spuścizny, pracy producentów. Jest szczególnie ważny w rozwoju regionalnym w tym w społeczności wiejskich. Pomaga zachować również różnorodność i kulturę, charakterystyczne techniki rolnicze, odmian roślin, gatunków zwierząt charakterystycznych dla danego regionu.
Sukces Unii Europejskiej
Przegląd rozporządzenia o WOR zmniejszył obciążenia administracyjne, dał rolnikom większą kontrolę nad procesem produkcyjnym. Nowy wniosek ma posunąć się jeszcze o krok dalej i pozwolić na częstsze odniesienia do zrównoważoności.
Copa - Cogeca zauważa, że KE określiła elementy wymagające zmian w ramach tego przeglądu, tak aby usprawnić ten system. Między innymi Komisja Europejska skupia się na wzmocnieniu grup producentów, poprawie ochrony i kontroli OG, przyspieszenie procesu rozpatrywania wniosków.
Sposób wprowadzania zmian budzi obawy
Komisja Europejska chce wprowadzić zmiany w sposób, który rodzi wiele pytań i obaw. Pewne kwestie wymagają dokładniejszych i dalszych wyjaśnień, a zaangażowanie EUIPO w samo zarządzanie OG jest wysoce niepokojące. Kompetencje dotychczas należały do DG AGRI, czyli agencji, która specjalizowała się w prawie własności intelektualnej. Parlament Europejski i Rada już zgodziły się z niektórymi z wymienionych obaw.
opr. Bernat Patrycja
Źródło: Copa-Cogeca
Fot: envatoelements