StoryEditor

Projekt InnoFruit

W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach trwa obecnie cykl spotkań organizowanych w ramach projektu InnoFruit współfinansowanego przez Unię Europejską. Są one adresowane do sadowników i ekspertów z branży – przedstawicieli firm, doradców, pracowników naukowych. 

Dotychczasowe spotkania były poświęcone produkcji jabłek (Dzień Jabłoniowy, 28.02.), śliwek (Dzień Śliwowy, 14.03.), pielęgnacji gleby (19.03) oraz czereśni (Dzień Czereśniowy, 05.04). Prezentowano na nich m.in. odmiany polecane do intensywnych sadów w warunkach klimatycznych Polski, mówiono o roli podkładek w uprawie poszczególnych gatunków drzew owocowych, poruszano aspekty ekonomiczne produkcji owoców oraz metody pielęgnacji gleby z wykorzystaniem pożytecznych mikroorganizmów.

InnoFruit to projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Regionu Morza Bałtyckiego (Interreg Baltic Sea Region). Informacji o założeniach tego przedsięwzięcia udzielił dr Mirosław Sitarek, kierownik projektu InnoFruit w Polsce. – Naszym celem jest rozwój sektora produkcji i przetwórstwa owoców w krajach bałtyckich oraz zapewnienie dostępności zdrowych, wysokiej jakości owoców i przetworów owocowych poprzez wdrożenie innowacji popartych nauką – mówił. – Ma to przyczynić się do wzrostu konkurencyjności małych i średnich gospodarstw sadowniczych oraz firm przetwórczych działających w regionie oraz zapewnić stabilny rynek owocowy na Łotwie, Litwie, w Polsce i Szwecji.

Założenia te realizowane są poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy partnerami projektu oraz poprzez podniesienie kompetencji instytucji naukowych, organizacji pozarządowych, grup producentów oraz małych i średnich przedsiębiorstw wchodzących w skład konsorcjum InnoFruit. Innowacje naukowe są upowszechniane za pośrednictwem sieci poletek demonstracyjnych (demo-plot), gospodarstw demonstracyjnych (demo-farm) i konsultacji bezpośrednich.

W projekcie bierze udział ośmiu partnerów: z Łotwy – Latvian Fruit Growers’ Association, Latvia University of Agriculture, Institute of Horticulture oraz Berry Plus Ltd.; z Litwy – Lithuanian Research Centre for Agriculture and Forestry, z Polski – Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach i grupa producentów La-Sad Sp. z o.o., a ze Szwecji – Swedish Pomological Science Center. Koordynatorem projektu jest dr Edgars Rubauskis z łotewskiego Institute of Horticulture, Latvia University of Agriculture.

Niebawem odbędą się kolejne spotkania – Dzień Wiśniowy (18.04), Dzień Brzoskwiniowy (26.04) i Dzień Morelowy (9.05). Ponadto w ramach InnoFruit planowane są wyjazdy studyjne w obrębie Łotwy, Litwy i Polski Łącznie zorganizowanych będzie 50 wydarzeń służących upowszechnianiu wiedzy (seminaria, konferencje, warsztaty). Blisko połowę z nich ma przygotować IO w Skierniewicach.

Tekst: A. Okła
Zdjęcia: 
A. Okła, materiały prasowe Instytutu Ogrodnictwa

24. listopad 2024 03:06