We Francji na koniec lutego 2022 r. w magazynach, zapas jabłek był o 21% wyższy niż przed rokiem. Sprzedaż jednak zagotowuje znaczący spadek, a eksport do krajów trzecich i Unii Europejskiej spada. Inaczej ma się sytuacja na rynku gruszek, których zapasy są o połowę niższe niż w roku poprzednim.
Wiosenne przymrozki, nie przyspieszyły sprzedaży zapasów
Na koniec lutego 2022 r. zapasy jabłek były wyższe o 21% w porównaniu do roku 2021. Zbiory w 2021 r. były zmniejszone z powodu wiosennych przymrozków, nie przyspieszyło to jednak sprzedaży zapasów, jak w latach poprzednich.
Różnice zaobserwować można w zależności od regionu. Przykładowo w regionach dotkniętych mrozem jak Owernia Rodan-Alpy i Prowansja -Alpy – Lazurowe Wybrzeże, zapasy są znacznie niższe niż w zeszłym roku, podczas gdy w innych regionach odnotowano wzrost.
Wszystko to odzwierciedla spadek popytu, a ceny spadają od lutego, ale nadal są wyższe od pięcioletniej średniej.
Od sierpnia 2021 r. do stycznia 2022r. wolumen eksportu do Unii Europejskiej znacznie się zmniejszył, o 32% mniej niż przed rokiem i o 40% mniej niż średnia z pięciu lat.
Największe spadki obserwuje się w Hiszpanii, Belgii i Holadnii.
Gruszki, zapas o 50% mniejszy
Na koniec lutego 2022 r. zapasy gruszek były niższe niż przed rokiem o ponad 50% i nieco niższe od średniej pięcioletniej około 9%. Niski poziom zapasów jest konsekwencją spadku produkcji na skutek mrozów wiosną 2021 roku.
opr. Bernat Patrycja
Źródło:freshplaza
Fot:envatoelements