Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej zamieściło Tweet’a, w którym informuje, że nasze najlepsze jabłka to efekt unikalnych warunków klimatycznych i glebowych jakie panują na terenie powiatu grójeckiego, a ich charakterystyczny rumieniec, to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim wynik wysokiej zawartości składników w ich skórce.
- Wyjątkowy kolor, smak i aromat Jabłek Grójeckich to rzeczywiście zasługa specyficznego mikroklimatu oraz unikalnych warunków glebowych – mówi Magdalena Wrotek-Figarska Dyrektor Biura Stowarzyszenia Sady Grójeckie – Musimy też dodać, że to efekt wysiłku i pasji wielopokoleniowych rodzin sadowników. Właśnie te wszystkie elementy pozwoliły nam w 2011 roku uzyskać unijne oznaczenie Chronione Oznaczenie Geograficzne. Bardzo cieszymy się, że nasze jabłka za pomocą wydawnictwa Komisji Europejskiej trafiły do Meksyku. To piękny i kolorowy kraj, a Jabłka Grójeckie na pewno wpiszą się w miejscowy koloryt.
W ramach kampanii promującej najlepsze europejskie produkty rolne, każdy ambasador krajów członkowskich prezentuje przepisy z ich wykorzystaniem. W przypadku Polski wybór padł na szarlotkę z Jabłek Grójeckich z lodami.
- Szarlotka to najbardziej uniwersalny i pyszny wybór – dodaje Wrotek-Figarska – My staramy się promować wykorzystanie jabłek nie tylko w deserach. To bardzo uniwersalny składnik kulinarny, który można wykorzystać w każdym daniu: przystawkach, zupach i daniach głównych. Już w najbliższym czasie uruchomimy Jabłkową Akademię Kulinarną, która przybliży nam te mniej oczywiste sposoby na wykorzystanie jabłek w kuchni.
#MesDeEuropa ???????? | #Polonia ????????
— Unión Europea en México ???????????????? (@UEenMexico) May 28, 2021
El nombre Jabłka grójeckie (manzanas de Grojec) está registrado como Indicación Geográfica Protegida en la UE. Se cultivan 27 variedades, de las que Gala, Gloster, Jonagold, Golden Delicious, Red Jonaprince y Ligol son las más comunes.@PLenMexico pic.twitter.com/SzipkZVogE