Z kolei najwyższe wartości KBW notowano na obszarach północno-wschodniej Polski oraz na południu kraju: na Pogórzu Karpackim, Beskidach Zachodnich i na Przedgórzu Sudeckim. Wskaźnik ten wynosił od –119 do powyżej –50 mm.
Susza rolnicza występuje zatem na terenie województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, pomorskiego, małopolskiego i podlaskiego (patrz mapa KBW).
Zjawisko odnotowano natomiast w uprawach:
- zbóż jarych,
- zbóż ozimych,
- truskawek,
- krzewów owocowych,
- drzew owocowych.
Największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę odnotowano tu w 833 gminach (14 województwach) na powierzchni nieco ponad 10% gruntów ornych. W uprawach zbóż ozimych zjawisko wystąpiło w 676 gminach (11 województwach) na powierzchni niemal 8% gruntów ornych. Susza rolnicza wystąpiła także w uprawach truskawek (w 522 gminach), krzewów owocowych (w 166 gminach), w uprawach drzew owocowych (w 7 gminach).
Brak dostatecznej ilości opadów zwłaszcza w trzeciej dekadzie marca oraz w kwietniu spowodowały, że wystąpił duży niedobór wody w glebie. Wpłynął on negatywnie na oziminy, truskawki i krzewy owocowe, zwłaszcza, na glebach bardzo lekkich i lekkich. Deficyt wody na tych stanowiskach powodował też straty w uprawach jarych, objawiające się m.in. słabymi wschodami roślin.
Na poszkodowanych uprawach straty plonów z powodu deficytu wody szacuje się na co najmniej 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskiwanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
Źródło: IUNG.
[bie]