Prezydent Francji, Emmanuel Macron, aktywnie wprowadza „rewolucję” w zużyciu plastiku. Francuzi mają ambitne plany, by pozbyć się wszystkich jednorazowych, sztucznych opakowań do 2040 roku. Kolejnym krokiem w tej wojnie z plastikiem jest zakaz sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach. Już od 2021 roku nie można używać plastikowych słomek, kubków i sztućców, a także styropianowych pudełek na wynos.
Zakaz pakowania warzyw w foliowe jednorazówki wszedł w życie z początkiem stycznia 2022 roku. Francuzi nie kupią zapakowanych tak 30 produktów, w tym pomidorów, bananów, jabłek, ogórków, cytryn, bakłażanów i pomarańczy.
Po półtorej roku do listy dołączą też m.in. pomidory koktajlowe, brzoskwinie i groszek. Do końca 2024 roku znikną zapakowane w plastik szparagi, sałata i pieczarki oraz czereśnie.
Dłużej w jednorazowych, plastikowych opakowaniach sprzedawane będą truskawki i maliny, z powodu swojej miękkości i konieczności znalezienia alternatywy. Producenci będą na to mieli kolejne dwa lata. Zakaz nie obejmie jedynie warzyw i owoców krojonych, przetworzonych oraz dużych ilości.
Wojna z plastikiem
Według szacunków, we Francji ponad jedna trzecia produktów owocowych i warzywnych jest sprzedawana w opakowaniach plastikowych, a rząd uważa, że zakaz może zapobiec zużyciu miliarda opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych każdego roku.
Francuskie ministerstwo środowiska stwierdziło, że kraj używa „oburzającej ilości” tworzyw sztucznych jednorazowych i że nowy zakaz „ma na celu ograniczenie stosowania plastiku i zwiększenie jego zastępowania innymi materiałami lub materiałami wielokrotnego użytku i poddawanemu recyklingowi ".
Co więcej, w tym roku wejdzie także nakaz umieszczania większej ilości kranów i natrysków z wodą pitną, aby ograniczyć zużycie plastikowych butelek. Publikacje, takie jak gazety, będą musiały być wysyłane bez plastikowych opakowań, a restauracje fast food nie będą już mogły oferować darmowych plastikowych zabawek.
Dalsze kroki i wątpliwości
Nie jest jednak tak kolorowo – organizacje branżowe wyrażają zaniepokojenie tempem wprowadzania zmian.
Philippe Binard z Europejskiego Stowarzyszenia Świeżych Produktów stwierdził, że „usunięcie plastikowych opakowań z większości owoców i warzyw w tak krótkim czasie nie pozwala na testowanie i wprowadzanie alternatyw oraz usuwanie zapasów istniejących już opakowań”.
Rząd Macrona prze jednak szybko do przodu, ogłaszając również kilka innych przepisów dotyczących ochrony środowiska, w tym przepisy wzywające do reklam promujących bardziej ekologiczne alternatywy dla aut, takich jak spacery i jazda na rowerze.
Kilka innych krajów europejskich w czasie niedawnej konferencji COP26 w Glasgow ogłosiło podobne zakazy. Na początku tego roku Hiszpania zapowiedziała, że od 2023 r. wprowadzi zakaz sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach, a teraz daje czas producentom na znalezienie alternatywnych rozwiązań.
al na podst. BBC
fot. EnvatoElements