Podstawą piramidy żywienia w zdrowej diecie są warzywa i owoce. Eurostat w swoich danych podaje jednak, że Polacy jedzą ich zdecydowanie mniej niż w pozostałych krajach Europy. Tylko 9 procent z nas spożywa zalecane pięć porcji tych produktów.
Jak sytuacja wygląda w innych krajach?
W Irlandii aż jedna trzecia społeczeństwa spożywa zalecaną ilość owoców i warzyw, w Dani i we Francji jedna piąta. Eksperci Farmy Świętokrzyskiej wskazują na rosnącą świadomość polskich konsumentów, za którą powinna iść w parze rosnąca ilość spożywanych zdrowych produktów.
- Mimo że polscy konsumenci wciąż znajdują się w tyle Europy pod względem ilości zjadanych owoców i warzyw, to widzimy, że udział tych produktów w naszej diecie rośnie. Pandemia podbiła ten trend, bo wiele osób zaczęło gotować w domu, a tym samym zwracać uwagę na swoją dietę. Z kolei osobom, które mają mało czasu, sprzyja rosnąca dostępność gotowych dań warzywnych, które dzięki ekologicznemu pochodzeniu i odpowiedniemu przetwarzaniu zachowują swoje wartości odżywcze. Trzeba pamiętać, że bio warzywa i owoce mają więcej składników odżywczych niż konwencjonalne, dlatego warto je wybierać - mówi Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej.
Eurostat – 1/3 UE nie spożywa warzyw w ogóle
Według najnowszych danych Eurostatu wynika że aż jedna trzecia Unii Europejskiej w ogóle nie spożywa warzyw i owoców regularnie. Zalecane pięć porcji każdego dnia zjada jedynie 12 procent, a ponad połowa 55 procent deklaruje, że jest to od jednej do czterech porcji w ciągu dnia.
Europejczycy a dieta
Najwyższe dzienne spożycie w państwach członkowskich UE:
- Irlandia 33 procent;
- Holandia 30 procent;
- Dania 23 procent;
- Francja 20 procent;
- mieszkańcy Belgii, Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Norwegii i Chorwacji około dwie trzecie z nich deklaruje, że zjada regularnie od jednej do czterech porcji takich produktów w ciągu dnia.
Najniższe dzienne spożycie odnotowano:
- Rumunia 2 procent;
- Bułgaria 5 procent;
- Słowenia 5 procent;
- Austria 6 procent;
- Polska, choć buduje świadomość zdrowego odżywiania, wciąż znajduje się w tyle statystyk. Tylko 9 procent z nas w codziennym menu ma przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców. 54 procent deklaruje natomiast spożywanie od jednej do czterech porcji. Oznacza to, że aż 37 procent Polaków zjada ich stanowczo za mało.
- Zmiana nawyków żywieniowych nie jest prosta. Dlatego najlepiej jest zastosować metodę małych kroków. Zamiast obiecywać sobie, że od jutra w naszej diecie znajdzie się zalecane pięć porcji warzyw i owoców, warto zacząć zabierać do pracy codziennie jabłko, czy pamiętać o dodawaniu sałatki do obiadu. Z czasem takie zachowania staną się naturalne i łatwiej będzie dalej zwiększać udział owoców i warzyw w jadłospisie - mówi Łukasz Gębka.
Europejki jedzą zdrowiej
W Unii Europejskiej dzienne spożycie owoców i warzyw z danych Eurostatu wynika, że kobiety górują nad mężczyznami w tej kwestii. Średnio 58 procent kobiet spożywa od jednej do czterech porcji, gdzie taką ilość deklaruje 51 procent mężczyzn. Badanie wykazało również, że w diecie mężczyzn częściej brakuje tych produktów, a niemal 4 na 10 panów nie je takich produktów w ogóle.
opr. Bernat Patrycja
Źródło: inf. pras Farma Świętokrzyska
Fot. envatoelements