Ochrona bioróżnorodności w Europie - powołany został pierwszy standard dobrych praktyk rolniczych w konwencjonalnej uprawie owoców i warzyw. Spełnienie tych standardów wymaga m.in. planu zarządzania glebą oraz ochrony zasobów wodnych.
BioDiversity – to ogólnobranżowy projekt nad standardem ochrony bioróżnorodności w konwencjonalnej uprawie owoców i warzyw w Europie. Projekt ten funkcjonuje w ramach Global G.A.P. – dobre praktyki rolnicze.
G.A.P. jest przodujący w skali światowej w ochronie zasobów naturalnych i systemie certyfikacji w zakresie produkcji i sprzedaży bezpiecznej żywności.
BioDiversity ma stanowić dodatek do istniejącego już certyfikatu IFA – Zintegrowane Bezpieczeństwo Gosporadstwa, dla owoców i warzyw.
Audyt zastosowania BioDiversity
– Dodatek BioDiversity określa zestaw reguł, zasad i kryteriów, które pomagają producentom żywności zaprezentować swoje praktyki na rzecz bioróżnorodności. Sprzedawcy detaliczni i handlowcy mogą poprosić rolników o poddanie się dodatkowemu audytowi BioDiversity, by wypełnić swoje zobowiązania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu - poinformował Global G.A.P.
Co obejmuje audyt?
- plan działania gospodarstwa na rzecz wsparcia bioróżnorodności;
- plan zarządzania glebą i składnikami odżywczymi;
- zarządzanie gospodarką ściekową;
- ochrona źródeł wody.
Kto był zaangażowany w pracę?
Do pracy nad projektem zaangażowane były takie instytucje jak Sustinable Food Systems GmbH, Global Nature Fund, Bioland, Lidl oraz przedstawiciele sektora rolniczego z Polski, Włoch, Hiszpanii oraz Niemiec i niemiecki Uniwersytet Nürtingen-Geislingen.
Dalsze prace nad projektem zostały już zapowiedziane przez Global G.A.P., a jego udoskonalona wersja pojawić się ma już w 2023 roku.
Źródło: teraz-srodowisko.pl
Fot: envatoelements