StoryEditor

Czy nowe regulacje gospodarowania odpadami zaszkodzą rolnikom? KRIR apeluje do MRiRW

09.03.2020., 10:45h

KRIR informuje o napływie niepokojących informacji o planowanych przez Ministerstwo Klimatu regulacjach prawnych dotyczących zagospodarowania odpadów opakowaniowych w ramach Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Zmiany te mogą mieć negatywny wpływ na sytuację rolników.

Ministerstwo Klimatu planuje powołanie systemu zbiórki zużytych opakowań po różnego rodzaju produktach włączając w to również środki ochrony roślin. Przepisy, nie dotyczą rolników w sposób bezpośredni, jednak ich wprowadzenie może zaburzyć, a nawet zniszczyć dotychczas funkcjonujący model działania.

Dotychczasowy system

Od 2004 roku rolnicy mogą korzystać z dedykowanego dla nich systemu zbiórki opakowań stworzonego i zarządzanego przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR), który zapewnia prostą, skuteczną oraz bezpieczną dla środowiska zbiórkę i zagospodarowanie opakowań środkach ochrony roślin, nawozach, adiuwantach i produktach biobójczych sklasyfikowanych jako niebezpieczne.

System PSOR wykształcił rozpoznawany i uznany przez rolników model działania, przyczyniający się do poprawy środowiska naturalnego przez pozbycie się odpadów po środkach niebezpiecznych we właściwy i bezpieczny sposób. W opinii KRIR system ten funkcjonuje sprawnie i nie ma potrzeby zastępowania go jakimkolwiek innym systemem.

System PSOR lepszy?

Zdaniem KRiR dla rolników system PSOR jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Po pierwsze, stanowi bezpłatne narzędzie służące zagospodarowaniu odpadów opakowaniowych po środkach niebezpiecznych używanych w gospodarstwie. Po stronie rolnika leży jedynie konieczność odpowiedniego przygotowania opakowań do zbiórki.

Po drugie, system PSOR gwarantuje bezpieczne i właściwe z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego pozbycie się odpadów niebezpiecznych, przez wyspecjalizowany podmiot, zajmujący się odpadami niebezpiecznymi.

Po trzecie wreszcie, pozwala na uniknięcie dodatkowych, bardzo wysokich, kosztów związanych z zagospodarowaniem tych odpadów – pełną odpowiedzialność prawną i finansową (dystrybucja worków, odbiór opakowań, utylizacja itd.), również w przypadku nie osiągnięcia poziomów odzysku i recyklingu, ponoszą jedynie firmy zrzeszone w PSOR w ramach dobrowolnego systemu ich utylizacji; w naszej opinii wypełnia to tym samym założenia leżącej u podstaw propozycji Ministerstwa Klimatu dotyczącej ROP.
Jest jedynym systemem zbiórki opakowań, który opiera się w pełni na fizycznej zbiórce zużytych opakowań z rynku. Pozostałe branże tego nie robią, a jedynie rozliczają się z organizacjami z odzysku opakowań ponosząc minimalne nakłady finansowe, podczas gdy reszta jest przerzucana na konsumenta w opłatach komunalnych.

Obawy rolników i wstawiennictwo KRIR

Rolnicy obawiają się, że w związku ze zmianami prawnymi system PSOR zaprzestanie swojej działalności, a rolnicy zostaną z odpadami sami. Według nich niezrozumiałe jest zmienianie systemu, który dobrze działa w imię idei stworzenia jednego systemu ROP.

Również zdaniem KRIR system PSOR to sprawdzone od wielu lat i skuteczne narzędzie funkcjonujące z korzyścią dla rolnika, a jednocześnie w pełni realizujące cele ROP określone w prawodawstwie unijnym, dlatego powinien zostać potraktowany odrębnie w projektowanej regulacji.

Dużym błędem byłoby traktowanie na równi przedsiębiorców, którzy od ponad 16 lat realizowali zbiórkę i całkowicie pokrywali jej koszty, z podmiotami które dopiero mają ponosić realne koszty zagospodarowania odpadów.
2 marca bieżącego roku KRIR zwrócił się do MRiRW o wstawienie się w tej sprawie do Ministra Klimatu.
 
oprac. am
Źródło: KRIR
Fot. pixabay

24. listopad 2024 13:25