W listopadzie 2022 roku ukazał się raport Agro Nawigator, w którym USDA wskazuję na spadek w światowej produkcji jabłek w sezonie 2022/2023 o 4,7%. Główną przyczyną są obniżone o blisko o 11% plony jabłek w Chinach, które odpowiadają za ponad połowę globalnej produkcji. W Polsce natomiast, według szacunków GUS, zbiory jabłek w roku 2022 wyniosły ponad 4,2 miliona ton i wykazały się wzrostem o 5% w relacji rok do roku. Dodatkowo wysoką dynamiką wzrostu, charakteryzowała się produkcja gruszek, gdzie odnotowano zbiory o 17% większe w porównaniu do poprzedniego sezonu.
Większe znaczenie sektora przetwórczego?
W poprzednim 2022 roku mieliśmy do czynienia ze znacznie mniejszymi możliwościami eksportowymi polskich jabłek. Dodatkowo odczuliśmy wzrost kosztów produkcji tych owoców, a wskutek kosztów ponoszonych w przechowalnictwie, na znaczeniu zyskało przetwórstwo. Według danych GUS produkcja soku jabłkowego w okresie od września 2022 do listopada 2022, czyli w czasie, gdzie wytwarza się praktycznie połowę rocznej produkcji soków, wzrosła o blisko 18%.
Co z eksportem polskich jabłek w roku 2023?
Sezon 2022/2023 to również pogorszenie się możliwości sprzedażowych/eksportowych polskich jabłek do Europy Wschodniej. Dodatkowo nie ma najlepszych perspektyw na trafienie na rynki pozaeuropejskie.
Jak podaje USDA, eksport do Egiptu ma odnotować spadek o około 28% w relacji rok do roku, w tym w samej Polsce w pierwszych miesiącach bieżącego sezonu, w miesiącach wrzesień-październik, eksport jabłek w tym kierunku obniżył się o 26%.
Zwiększona produkcja soków ma przełożyć się na wzrost sprzedaży za granicę. Głównym czynnikiem wspierającym polski koncentrat soku jabłkowego jest spadek aktywności na rynku Chińskim. Według danych USDA w pierwszych miesiącach sezonu 2022/2023 spadek dostaw chińskiego soku na rynek amerykański, wynosi około 40% w relacji rok do roku.
Wzrost cen jabłek deserowych?
Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeciętna cena skupu jabłek deserowych w trzech pierwszych tygodniach grudnia 2022 była wyższa o 36%, porównując do roku 2021. W przetwórstwie natomiast ceny odnotowały spadek. W tym sezonie do czynienia będziemy mieć również z mniejszymi zapasami jabłek w kolejnych miesiącach 2023 roku. Między innymi przez wspomniane wcześniej wysokie koszty przechowywania. Bardzo możliwe jest, iż będzie to miało wpływ na wzrost ceny jabłek.
Bernat Patrycja
Źróło: AgroNawigator
Fot: envato.elements