Partnerstwo mołdawskich producentów z niemieckimi importerami śliwek z Republiki Mołdawii spowodowało coraz większy udział w tym rynku, a importerzy poszukują nowych dostawców śliwek z Mołdawii.
Iurie Fale, który jest szefem Moldova Fruit, Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Owoców Mołdawii wspomina pierwsze sprzedane do Niemiec śliwki. Miało to miejsce w 2017 roku.
— W tym czasie wyeksportowano 220 ton śliwek, ale roczna wielkość stale rosła i w 2021 r. przekroczyła 5500 ton — podała w oświadczeniu Agencja Informacji o Rynku Rolnym (AMI) w Niemczech.
W roku 2022 możemy mówić o kolejnych wzrostach w dostawach, nawet pomimo mniejszych zbiorów, które spowodowane były przymrozkami na wiosnę.
— Mołdawscy producenci śliwek są dla nas wiarygodnymi partnerami. Obecnie od 30% do 40% naszych importowanych śliwek pochodzi z Republiki Mołdawii. Jesteśmy zadowoleni z jakości towaru i doceniamy, że spełnia on wszystkie nasze wymagania dotyczące terminów dostawy. Mołdawskie morele i winogrona mają swoje miejsce na rynku niemieckim, ale owoce te muszą być reklamowane, aby były znane niemieckiemu konsumentowi — napisał na Facebooku Kurt Halder z OGA/OGV Nordbaden eG.
Pierwsza grupa sadowniczych przedsiębiorstw w Mołdawii otrzymała certyfikaty SMETA
W ostatnich latach coraz więcej producentów z Republiki Mołdowy otrzymuje certyfikaty GLOBALG.A.P. i GRASP za swoje owoce, które spełniają wymagania partnerów w UE. W tym roku po raz pierwszy trzech producentów pomyślnie zakończyło audyt SMETA, byli to producenci sadowniczy S.C. Farm-Prod SRL, Ionex-Trans SRL oraz Beyaz Salkim SRL.
— Aby być konkurencyjnym, mołdawscy producenci ulepszają swoje opakowania i stosują technologie produkcyjne z najwyższą starannością, aby zapewnić jakość owoców — wyjaśnia Kurt Halder. Pomimo mniejszych zbiorów śliwek w tym roku, problemów logistycznych i rosnących kosztów transportu, mołdawscy producenci byli w stanie dotrzymać terminów dostaw i to nie tylko na rynek niemiecki. Sezon mołdawskich śliwek w Niemczech rozpoczyna się w połowie września i trwa do połowy listopada, w zależności od dostępności i jakości.
Jakie są najpopularniejsze odmiany?
— Z powierzchnią upraw około 20 000 hektarów, Republika Mołdawii produkuje rocznie do 100 000 ton śliwek. Kraj produkuje kilkanaście odmian śliwek, najpopularniejsze odmiany na eksport to Stanley, Kabardinka, Chachak lepotika i President. Mołdawskie śliwki będą dostępne od początku lipca do końca listopada – informuje Iurie Fale.
opr. Bernat Patrycja
na podst. East-fruit
Fot. envato.elements