Relacje

Z nowościami w nowy sezon

„Razem dla lepszego świata“ – to dewiza firmy Intermag, która w przyszłym roku będzie obchodzić 30-lecie. O osiągnięciach, strategii rozwoju i nowych produktach poinformowano przedstawicieli mediów rolniczych na konferencji prasowej (12 października, Otrębusy).

Intermag jako pierwsza w Polsce firma prywatna rozpoczęłą produkcję nawozów dolistnych. To właśnie w Olkuszu – siedzibie Intermagu – opracowano pierwsze polskie stymulatory wzrostu: Tytanit oraz zawierający krzem Optysil. Z tej firmy pochodzą również pierwsze polskie nawozy chelatowe i nawóz krzemowy Alkalin. Opatentowano też technologię izolacji mikroorganizmów ze środowiska glebowego.

– W ostatnich 5 latach zainwestowaliśmy ponad 20 mln zł. Wydatki na badania i rozwój stanowią około 5% obrotów. Efektem tych działań jest 20 własnych patentów – mówił prezes Hubert Kardasz. – Zatrudniamy ponad 140 pracowników. Nasze produkty wysyłamy już do ponad 30 krajów, a wartość eksportu oscyluje wokół 50% obrotów. Nowe rozwiązania będą bazować przede wszystkim na biotechnologii. Umożliwią zmniejszenie środków ochrony roślin i antybiotyków w żywności oraz zwiększą poziom mikroelementów i witamin niezbędnych w diecie człowieka.

Po 4 latach intensywnych badań Intermag wprowadza na rynek nowy produkt – Aminoprim. – Jest to organiczny stymulator wzrostu zawierający wysokoskoncentrowaną dawkę aminokwasów (stymulujących syntezę chlorofilu, będących podstawowym budulcem komórek roślinnych i przyspieszających proces odbudowy tkanek) oraz krótkołańcuchowych peptydów pochodzenia naturalnego – mówił Radosław Wilk. – Aminoprim jest przeznaczony do stosowania dolistnego w uprawach rolniczych i ogrodniczych w celu zwiększenia tolerancji roślin na stres  oraz w celu szybszej ich regeneracji po wystąpieniu warunków stresowych (przymrozki, nadmierna ilość wody, susza, choroby). Produkt ten można stosować profilaktycznie i interwencyjnie. Dużym udogodnieniem jest możliwość mieszania go ze środkami ochrony roślin, co zostało potwierdzone przez ośrodek badawczy w Sośnicowicach.

– Nową wersją znanego nawozu dolistnego Bormax jest Bormax Turbo – informował Wiesław Ciecierski. – Zastosowano w nim nowoczesną technologię INT, która zwiększa szybkość i efektywność pobierania, przemieszczania oraz przyswajania składników pokarmowych. W sadownictwie ten preparat jest zalecany do stosowania w uprawie jabłoni, która wykazuje wysokie zapotrzebowanie na bor. Technologię INT wykorzystano też w nawozie Cynko-Bor Turbo. W sadach korzystne jest przeprowadzenie zabiegu tym produktem po zbiorach owoców, przed opadaniem liści. Dzięki temu uzyskuje się optymalne zaopatrzenie w cynk, oraz w bor, składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin w okresie wczesnowiosennym. Zaletą tego produktu jest dobra mieszalność z wieloma agrochemikaliami.

– Cupran to płynny nawóz mikroelementowy o dużej zawartości aktywnej biologicznie miedzi – kontynuował Wiesław Ciecierski. – Wpływa korzystnie m.in. na prawidłowy rozwój młodych części roślin. W sadach jabłoniowych i gruszowych preparat ten zaleca się stosować w okresie bezlistnym i we wczesnych stadiach rozwojowych (do stadium zielonego pąka) oraz bezpośrednio po zbiorach owoców, w uprawie czereśni, wiśni, śliwy i moreli – w fazie pękania pąków, zielonego pąka, a także po zbiorach. Opryskiwanie pestkowych w okresie kwitnienia ogranicza występowanie raka bakteryjnego.

– Kolejnym nawozem przeznaczonym m.in. dla sadowników jest Plonvit żel 20-20-20 + mikro. – Jest to wygodna forma użytkowa, polepszająca właściwości cieczy użytkowej – zapewniał Ciecierski.

Po udanej premierze biopreparatu Bactim Słoma firma rozwija ofertę biopreparatów. Nowości z serii Bactim: Starter, Mixer, Ruter, Fertimax, Receptor i Vigor, są polecane szczególnie do upraw ogrodniczych. Te produkty zawierają wyselekcjonowane szczepy bakterii, grzybów i promieniowców. Jak podkreślał Marcin Oleszczak, biopreparaty Bactim dzięki unikalnym właściwościom mikroorganizmów stymulują wzrost i rozwój roślin, wpływają na zwiększenie wykorzystania makro- i mikroelementów z gleby, w tym fosforu, poprawiają odporność na stres, sprzyjają procesom prowadzącym do tworzenia się próchnicy.

Aleksandra Jóźwicka

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure