Relacje

Wilanów 2017

3 września Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie już po raz 21 udostępniła zwiedzającym swój Sad Doświadczalny w Wilanowie. Co ciekawego działo się w tym roku?

Mimo początkowo zapowiadającej się nieciekawej pogody, do Wilanowa przybyło blisko 1000 zwiedzających. A było warto, gdyż prof. Dariusz Wrona wraz z zespołem Samodzielnego Zakładu Sadownictwa SGGW w Warszawie (organizatorzy dnia otwartego) przygotowali wiele niespodzianek. Na szczęście pogoda szybko się poprawiła i uczestnicy bez problemu mogli udać się do sadu gdzie odbywały się praktyczne pokazy sprzętu sadowniczego. Firma Elkner Service zaprezentowała urządzenie BioMant do termicznego niszczenia chwastów w rzędach drzew, przedstawiciele firmy Activ pokazali jak zbierać owoce z wykorzystaniem kombajnu Zucal, a Drewgór wykonał pokaz maszynowego zakładania jednorzędowej sieci przeciwgradowej Whailex (rozwiązania dotyczące osłaniania kwater sieciami przeciwgradowymi zaprezentowały także inne firmy, jak Megafruit czy Dwa Jabłka). Zaprezentowano także możliwości pracy autonomicznie prowadzonego ciągnika – czyli bez udziału kierowcy, w oparciu o system Gotrack GPS.

W kwaterach wilanowskiego sadu omawiano także doświadczenia z zakresu ochrony i nawożenia prowadzone przez pracowników Samodzielnego Zakładu Sadownictwa SGGW we współpracy z prywatnymi firmami. Zainteresowani mogli zapoznać się również z doświadczeniami odmianowymi. Ciekawostką był nowy owocujący w Wilanowie sport Gali – Gala Vill, odznaczający się ciemnym, rozmytym rumieńcem.

XXI Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie był także doskonałą okazją do świętowania 25-lecia Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy.

Tradycyjnie pod koniec imprezy odbył się konkurs wiedzy sadowniczej, w którym do wygrania były m.in. pakiety czytelnicze wydawnictwa Hortpress.

Więcej na temat tegorocznego wydarzenia wkrótce na naszym portalu oraz w październikowym wydaniu "Sadu Nowoczesnego".

Henryk Czerwiński

Galeria zdjęć

Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego w Wilanowie

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure