r e k l a m a


Relacje

Wielka Majówka z wielkimi nagrodami

Blisko 500 osób uczestniczyło w Wielkiej Majówce Timac Agro Polska (11 maja, Ossa). Oprócz wykładów poświęconych produkcji rolnej i ogrodniczej odbyła się również Wielka Loteria skierowana do czołowych klientów firmy. Wśród nich rozlosowano cenne nagrody.

– Firma Timac Agro Polska, należąca do grupy Roullier, jest producentem nawozów płynnych z substancjami biostymulującymi (produkowanymi na bazie alg morskich), które są sprzedawane na rynkach całego świata, m.in. w Unii Europejskiej, w tym także w Polsce – mówiła Agata Stolarska, prezes zarządu firmy. – Chcieliśmy spotkać się z naszymi klientami w czasie majowego rozkwitu, aby porozmawiać o zrównoważonym i racjonalnym odżywianiu roślin.

Choć wydarzenie odbyło się pod hasłem Wielkiej Majówki, nie zabrakło na nim komentarzy na temat niekorzystnej aury, jaka towarzyszy tegorocznej wiośnie. – Sezon nie zaczął się dobrze – mówił prof. Waldemar Treder z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. – Kwiecień i początek maja obfitowały w deszcze, wystąpiły lokalne przymrozki i gradobicia, a ciepłych dni było stosunkowo mało. Jednak nasz klimat charakteryzuje się wysoką zmiennością, w związku z czym jeszcze w tym sezonie możemy spodziewać się okresu suszy.

– W każdym roku, nawet mokrym, zachodzi więc potrzeba nawadniania – dodał prelegent. – Znaczenie ma również fertygacja, szczególnie pomocna w sezonach o skrajnym przebiegu pogody (susza, podtopienia), kiedy rośliny są osłabione, a składniki pokarmowe są dla nich trudniej dostępne.

Gamę nawozów przeznaczonych do fertygacji zaprezentował Piotr Szurek z firmy Timac Agro Polska. – Seria KSC to połączenie związków krystalicznych o bardzo wysokiej rozpuszczalności z substancjami organicznymi (PHYT-actyl) o działaniu biostymulującym – informował. – PHYT-actyl to wyciąg pochodzenia roślinnego, który ma za zadanie zwiększenie aktywności metabolicznej roślin. Wszystkie mikroelementy zawarte w nawozach KSC są  schelatowane, a azot występuje w formach łatwo dostępnych dla roślin. – Ponadto w praktykowanych stężeniach nawozy wykazują działanie buforowe (utrzymują optymalne pH roztworu) oraz w niewielkim stopniu wpływają na zmianę przewodności elektrycznej (EC) roztworu końcowego – mówił prelegent.

Do obecnej sytuacji w sadach odniosła się również dr Magdalena Kapłan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – W rejonie Sandomierza po kwietniowej fali przymrozków przemarzło 90–100% kwiatów królewskich jabłoni. Po ostatnim, majowym spadku temperatury trudno jeszcze ocenić straty, ale na pewno będą znaczne. Mam nadzieję, że nasza dotychczasowa wiedza na temat biostymulacji będzie pomocna w tym trudnym sezonie wegetacyjnym – mówiła.

Prelegentka zaprezentowała wyniki doświadczeń, które od 2008 r. są prowadzone na odmianie jabłoni Golden Delicious w prywatnym gospodarstwie na Wyżynie Sandomierskiej.

Pierwszy etap badań przypadł na lata 2008–2012. W doświadczeniu porównano dwa programy nawożenia – standardowy i biostymulujący Timac Agro. Przez 5-letni cykl badań w kontroli uzyskiwano średnio 65 ton/ha, w kwaterze objętej programem biostymulującym – prawie 80 ton/ha.

Drugi etap badań przeprowadzono w latach 2015–2016. Wykazano pozytywny wpływ preparatu Maxifruit (prekursor naturalnych hormonów wzrostu) jako uzupełnienie programu giberelinowego (Gibb Plus 11SL + Regalis + Globaryll 100 SL) na wielkość i jakość plonu. – Preparat ten w połączeniu z programem giberelinowym niwelował dysproporcje owoców oraz pozytywnie wpływał na jakość i kształt zagłębień przykielichowych, a także na liczbę i wielkość nasion oraz gniazd nasiennych jabłek – mówiła prelegentka.

Do trudnej sytuacji w sadach spowodowanej silnymi przymrozkami odniósł się również Mateusz Nowacki, specjalista d.s. sadownictwa Timac Agro Polska. – W kwietniu silny przymrozek (miejscami nawet do –9ºC) uderzył w fazę zielonego pąka jabłoni – mówił. – Temperatura poniżej 0ºC utrzymywała się do godzin porannych, powodując uszkodzenia pąków królewskich. Ostatnia fala przymrozków (lokalnie bardzo różna: –2ºC, –5ºC, a nawet –8ºC) nadeszła podczas pełni kwitnienia jabłoni. Wtedy ucierpiały głównie pąki i kwiaty skierowane ku górze, na zewnątrz korony. Na ostateczne oszacowanie strat jest jednak za wcześnie. Decydującym momentem będzie opad czerwcowy.

– To, co teraz możemy zrobić, to wspomóc rośliny poprzez właściwe nawożenie po kwitnieniu i w kolejnych miesiącach – mówił prelegent. – Fosfor dostarczy im energię po przebytym stresie, wspomoże wzrost młodych zawiązków i kształtowanie owoców. Azot pobudzi rośliny do życia. Natomiast regenerację uszkodzonych wiązek przewodzących wspomoże potas, poprawiając gospodarkę wodną rośliny, a zatem transport składników pokarmowych. Z kolei wapń wpłynie na poprawę jędrności owoców i twardości skórki.

Zwieńczeniem Majówki była uroczysta gala, podczas której odbyła się Wielka Loteria Timac Agro Polska. Spośród klientów firmy wyłoniono trzech laureatów. Nissana Navarę otrzymał Łukasz Zabłocki, a Škodę Fabię – Witold Horotko oraz Gospodarstwo Rolne Paweł Szóstak.

Tekst: A. Okła; zdjęcia: A. Okła, mat. prasowe

Galeria zdjęć

Tagi:

Zobacz także

r e k l a m a

r e k l a m aSad Nowoczesny 6/2018
WAPŃ