Relacje

Od pomysłu do przemysłu w Suchożebrach

Jednym z punktów programu wyjazdu studyjnego (11 września) zorganizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa była wizyta w grupie producenckiej „Jabłko Siedleckie” w gminie Suchożebry, zajmującej się skupem owoców od członków grupy i ich sprzedażą.

Spółka „Jabłko siedleckie” powstała w 2010 r. z inicjatywy grupy pięciu sadowników regionu siedleckiego, na czele której stanął obejmując stanowisko prezesa zarządu, Sylwester Kisieliński. Od momentu powstania grupy głównym jej celem było wybudowanie wspólnego obiektu do przechowywania, sortowania i przygotowywania owoców do sprzedaży. Dzięki zaangażowaniu i sprawnemu współdziałaniu, te plany udało się zrealizować już niespełna po dwóch latach działalności.

Pyszne i wspaniale pachnące jabłka siedleckie Pyszne i wspaniale pachnące jabłka siedleckie

Na początku 2011 r. rozpoczęto budowę, a 18 września 2012 r. nowy obiekt chłodniczo-sortowniczego z zapleczem socjalno-biurowym oraz infrastrukturą techniczną został oddany do użytku. Na zrealizowanie tej inwestycji „Jabłko siedleckie” korzystało ze wsparcia unijnego na prowadzenie i rozwój swojej działalności w ramach PROW 2007–2013 dla grup producentów rolnych, które łącznie ze wsparciem budżetu krajowego wyniosło 17 mln zł, pozostałą część (8 mln zł) stanowił wkład własny członków grupy.

Obecnie Spółka zrzesza 26 sadowników, których potencjał produkcyjny to 173 ha sadów, w większości intensywnych nasadzeń odmian deserowych. W ubiegłym sezonie sprzedano 5400 ton owoców, w bieżącym do czerwca – 4200 ton. Możliwości przechowalnicze grupy to 5000 t owoców, w tym 2500 t przechowywanych jest w 10 nowoczesnych komorach ULO z zastosowaniem preparatu Smart Fresh wydłużającym okres, w jakim owoce zachowują m.in. jędrność. Nowoczesna sortownia z rozładunkiem wodnym o wydajności 6 t/godz. pozwala na przesortowanie owoców względem ich średnicy, wagi i rumieńca. Potwierdzeniem najwyższej jakości produktów Spółki są wdrożone systemy jakości i bezpieczeństwa żywności GlobalIGAP, HACCP oraz Integrowanej Produkcji.

Nowoczesna sortownia z rozładunkiem wodnym pozwala na przesortowanie owoców względem ich średnicy, wagi i rumieńca Nowoczesna sortownia z rozładunkiem wodnym pozwala na przesortowanie owoców względem ich średnicy, wagi i rumieńca

Dotychczas prawie 100% naszej produkcji kierowaliśmy do największych odbiorców w Rosji. Dzisiaj z powodu embarga nie mamy żadnych perspektyw, jeśli chodzi o ten rynek. Możemy eksportować jabłka na Białoruś, ale proponowane nam ceny nie pokrywają nawet kosztów produkcji. Tegoroczne zbiory na razie kierujemy do chłodni, gdzie mogą leżeć nawet do września przyszłego roku. Takie rozwiązanie generuje jednak wysokie koszty a nie mamy pewności, że te jabłka po tak długim okresie przechowywania zostaną sprzedane – komentował obecną trudną sytuację prezes Kisieliński.

Spółka jest w stanie zagwarantować ciągłość dostaw towaru o określonych parametrach, zapakowanego według życzenia odbiorców. Dysponuje specjalistycznym transportem chłodniczym opartym na samochodach marki Volvo i IVECO, dzięki którym może dostarczyć zamówione partie towaru w dowolne miejsce na terenie całego kraju i Europy.

Od roku 2013 po uruchomieniu nowoczesnej tłoczni wyposażonej w najnowszej generacji linię słoweńskiej firmy NIKO o wydajności 1000 l/h Grupa stała się także wiodącym w Polsce i Europie producentem soków tłoczonych na zimno.

Opakowania na jabłka z nadrukiem w języku rosyjskim czekają... Opakowania na jabłka z nadrukiem w języku rosyjskim czekają... Po uruchomieniu w 2013 r. nowoczesnej tłoczni, Grupa stała się także wiodącym w Polsce i Europie producentem soków tłoczonych na zimno Po uruchomieniu w 2013 r. nowoczesnej tłoczni, Grupa stała się także wiodącym w Polsce i Europie producentem soków tłoczonych na zimno

Autor: Barbara Szyndel

 

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure