Relacje

Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego SGGW

To już osiemnaste spotkanie organizowane w Wilanowie przez profesora Kazimierza Tomalę i współpracowników z Katedry Sadownictwa SGGW. Sad w Wilanowie tradycyjnie odwiedziło wielu sadowników, mimo rozpoczętych już prac związanych ze zbiorem owoców.

Tradycyjnie również dopisała pogoda i wydawać by się mogło, że dobrej atmosfery tego święta nie przyćmiła również sytuacja polityczna związana z embargiem (chociaż temat ten nieustannie przewijał się w rozmowach). Właśnie na tematy dotyczące sprzedaży naszych owoców, po powitaniu zebranych przez prof. Tomalę, wypowiadali się premier Roman Jagieliński oraz poseł Mirosław Maliszewski.

W tym roku przypada również setna rocznica urodzin prof. Aleksandra Rejmana, wieloletniego dziekana i prodziekana Wydziału Ogrodniczego SGGW, a także prorektora tej uczelni, którego barwnemu życiorysowi oraz bogatemu dorobkowi naukowemu organizatorzy spotkania poświęcili sporą część wydawanych corocznie „materiałów wilanowskich”.

Uczestników spotkania przywitał prof. Kazimierz Tomala (Fot. H. Czerwiński) Uczestników spotkania przywitał prof. Kazimierz Tomala (Fot. H. Czerwiński)

Rocznicę tę chciał również uczcić prof. Andrzej Sadowski, który co roku towarzyszył sadownikom podczas wilanowskiego spotkania. Niestety Profesor nie doczekał już tej uroczystości… Zebrani w Wilanowie uczcili Jego pamięć minutą ciszy.

Spotkanie, w którym wzięło udział ponad 50 wystawców, gdzie tradycyjnie zorganizowano prezentacje wyników badań prowadzonych w sadzie SGGW, i wreszcie gdzie odbywają się pokazy pracy nowoczesnego sprzętu sadowniczego, nie odbyło by się bez wsparcia firmy BASF Polska, która już teraz zapowiada niespodziankę w ochronie jabłoni przed parchem na przyszły rok. Więcej szczegółów podczas przyszłorocznej edycji MTAS.

 

Autor: Henryk Czerwiński

 

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure