Relacje

Upalna pogoda a zabiegi w sadzie

Wskazówki dotyczące stosowania nawozów dolistnych, środków ochrony roślin w czasie upalnej pogody i prowadzenia sadów przedstawił Adam Fura (ŚODR Modliszewice) podczas seminarium zorganizowanego 28 lipca w Laskach koło Warki .

Podczas panujących wysokich temperaturach (28–32°C) nie wolno wykonywać w sadach żadnych zabiegów z nawozami dolistnymi – mówił A. Fura. W takich warunkach w południe owoce bardzo mocno się nagrzewają, a stosowanie nawozu nie wpłynie korzystnie.

W czasie ochłodzeń odmiany jabłoni, które są podatne na rozpad mączysty miąższu, gorzką plamistość podskórną należy nawozić wapniem. Produktami polecanymi do stosowania w temperaturze 24–28°C są nawozy algowe z wapniem lub zawierające aminokwasy z wapniem. Produkty te będą szybko pobierane. W przypadku odmian: ‘Golden Delicious’, ‘Gala’, ‘Gloster’ czy ‘Elise’ do zabiegu powinno się dodać 50–60 g chelatu cynku. Cynk potrzeby jest roślinie do wytworzenia tryptofanu, aminokwasu będącego prekursorem auksyn.

Odmianom: ‘Golden Delicious’, ‘Šampion’, ‘Pinova’ oraz ‘Idared’ – przy dużych zmianach temperatury powinno się dostarczyć magnez. Wskazane byłyby aplikowanie nawozów zawierających magnez z dodatkiem dużej ilości glicyny, co zwiększy zawartość chlorofilu w liściach i poprawi tym samym przebieg fotosyntezy.

W czasie upałów cykl rozwojowy mszyc czy przędziorków przebiega szybciej, dlatego lustrację w sadzach należy wykonywać częściej. Nie poleca się w takich warunkach aplikowania preparatów Sumo i Koromite, które nie zadziałają a mogą poparzyć liście. Można natomiast zastosować Ortus i Nissorun z środkiem zwilżającym.

Każdy sad można doprowadzić do bardzo wysokiego potencjału produkcyjnego w ciągu trzech lat, co roku powinno się wymienić 4 najgrubsze gałęzie w koronie, wtedy plon nie powinien być niższy niż 60 t/ha – mówił A. Fura. Skracane być tylko powinny „na klik” gałęzie pierwszego piętra, a gałęzie u góry korony należy wymieniać co 4 lata.

W seminarium w sadzie uczestniczyło ponad 100 producentów owoców. Uczestnicy mieli również szansę zapoznać się z ofertą organizatorów spotkania: ProCam, Timac Agro, Biolchim, Biogen, Agrarius, Agropeks i Polsad oraz NaturalCrop. Dodatkową atrakcją były pokazy pracy maszyn firm Agropeks i Polsad.

Spotkanie odbyło się gospodarstwie sadowniczym pana Rafała Morawskiego – prezesa firmy Rajski Owoc. Sadownik na 20 ha uprawia jabłonie, 90% drzew rośnie na podkładce ‘M.9’, starsze nasadzenia na ‘M.26’ i ‘MM106’, 0,5 ha powierzchni zajmują grusze. Najstarsze nasadzenia jabłoni mają 18–20 lat. W sadzie przeważają drzewa 10-letnie. Sadownik uprawia głównie odmianę ‘Šampion’ oraz odmiany z grupy ‘Jonagold’, ‘Gloster’, ‘Galę’ oraz ‘Golden Delicious’.

 

Autor: Marta Rytel

 

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure