Relacje

Polscy sadownicy w litewskich i łotewskich sadach

Trwa kilkudniowy wyjazd grupy polskich ekspertów z branży owocowej do litewskich i łotewskich gospodarstw sadowniczych i przetwórczych. Jest on organizowany przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach w ramach projektu InnoFruit.

Fot. A. Okła-Wierzbicka

Na Litwie polscy sadownicy zwiedzili już ekologiczną plantację rokitnika państwa Kvedaraite w Venciunai oraz trzy litewskie gospodarstwa jabłoniowe (o powierzchni 40 ha, 47 ha i 300 ha). Ponadto ugoszczono ich w dwóch Instytutach Ogrodnictwa - w Babtai (Litwa) i w Dobele (Łotwa). Dziś będzie okazja przyjrzeć się produkcji owoców jagodowych i ich przetwórstwu na Łotwie. W programie jest m.in. zwiedzanie plantacji pigwowca w Ramkalni (koło Rygi) i grup producentów borówki wysokiej i żurawiny Berry Plus i Very Berry.

InnoFruit to projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Regionu Morza Bałtyckiego (Interreg Baltic Sea Region). Jego celem jest rozwój sektora produkcji i przetwórstwa owoców w krajach nadbałtyckich oraz zapewnienie dostępności zdrowych, wysokiej jakości owoców i przetworów owocowych poprzez wdrożenie innowacji popartych nauką. Ma to przyczynić się do wzrostu konkurencyjności małych i średnich gospodarstw sadowniczych oraz firm przetwórczych działających w regionie oraz zapewnić stabilny rynek owocowy na Łotwie, Litwie, w Polsce i Szwecji.

Założenia te realizowane są poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy partnerami projektu oraz poprzez podniesienie kompetencji instytucji naukowych, organizacji pozarządowych, grup producentów oraz małych i średnich przedsiębiorstw wchodzących w skład konsorcjum InnoFruit. Trwający właśnie wyjazd jest jedną z form realizacji tych założeń.

Już niebawem więcej informacji na temat produkcji owoców w republikach nadbałtyckich!

A. Okła-Wierzbicka

Zdjęcia do artykułu

Plantacja rokitnika w Venciunai (Litwa) Fot. A. Okła-Wierzbicka
47-hektarowy sad jabłoniowy w Panevežys (Litwa) cięty mechanicznie Fot. A. Okła-Wierzbicka
40-hektarowy sad jabłoniowy w Proveja (Litwa) Fot. A. Okła-Wierzbicka
Zbiór owoców kombajnem samojezdnym (sad w Paroveja) Fot. A. Okła-Wierzbicka
Firma Naradava produkuje owoce w 300-hektarowym sadzie jabłka, z czego duża część jest przetwarzana na soki, dżemy i półprodukty Fot. A. Okła-Wierzbicka
Firma Naradava produkuje owoce w 300-hektarowym sadzie jabłka, z czego duża część jest przetwarzana na soki, dżemy i półprodukty Fot. A. Okła-Wierzbicka
Instytut Ogrodnictwa w Babtai (Litwa) Fot. A. Okła-Wierzbicka
W sadzie doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Babtai Fot. A. Okła-Wierzbicka
Degustacja owoców odmian uprawianych w Instytucie Ogrodnictwa w Dobele (Łotwa) Fot. A. Okła-Wierzbicka
Kolekcja odmian pigwowca w Instytucie Ogrodnictwa w Dobele Fot. A. Okła-Wierzbicka
Kwatera jabłoni odmiany Roberts, wyhodowanej w Instytucie Ogrodnictwa w Dobele Fot. A. Okła-Wierzbicka
Uczestnicy wyjazdu studyjnego wraz z pracownikami Instytutu Ogrodnictwa w Dobele Fot. A. Okła-Wierzbicka

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure