Relacje

O ochronie i nawożeniu sadów przed sezonem

8 lutego br. w Białej Rawskiej firma Procam zorganizowała konferencję sadowniczą. Co ciekawego można było usłyszeć?    

W trakcie spotkania prof. Kazimierz Tomala z SGGW informował o czynnikach poprawiających jakość jabłek, a Adam Fura z ŚODR w Modliszewicach podjął się tematu związanego z działaniami jakie musimy podjąć podczas kryzysu w sadownictwie. Ofertę produktową omawiali z kolei przedstawiciele firm sektora ogrodniczego.

Zalecenia nawożeniowe i ochrony roślin na 2017 r. z użyciem preparatów dostępnych w ofercie Procam przedstawił Krzysztof Gasparski. Z kolei Bartłomiej Sobaszek z Arysta LifeScience przedstawił nowości produktowe firmy. Przypomniał, że do produktu Captan dołączana jest tabele mieszania dla około 30 preparatów. Wspomniał również m.in. o preparacie Plantivax, który uruchamia naturalne mechanizmy obronne roślin, co wzmacnia ich odporność na patogeny. Opryskiwania tą „naturalną szczepionką” przeciwko zarazie ogniowej w uprawie jabłoni i gruszy powinno  się wykonywać od fazy zielonego pąka do końca fazy kwitnienia (BBCH 56–69). Preparat stosuje się zapobiegawczo.

Krzysztof Krupa z firmy Syngenta informował o skutecznej ochronie upraw sadowniczych. Przypomniał m.in. o działaniu preparatu Chorus 50 WG – środka o działaniu wgłębnym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w zwalczaniu chorób grzybowych roślin sadowniczych. Zabiegi zapobiegawcze przeciwko parchowi jabłoni i gruszy można wykonywać od początku okresu wegetacji do końca fazy kwitnienia, w odstępach co 7–10 dni, natomiast interwencyjnie – do 48 godzin po infekcji.

Nowatorskie rozwiązania w sadownictwie to temat wystąpienia Krzysztofa Łęgockiego z firmy ICB Pharma. Prelegent wspomniał o preparacie Siltac EC przeznaczonym do walki z wieloma gatunkami szkodliwych owadów (np. mszyc) i roztoczy (np. przędziorków). Nie zawiera tradycyjnych substancji aktywnych, co sprawia, że ochrona roślin jest znacznie bezpieczniejsza. Preparat działa na szkodniki fizycznie, jego mechanizm działania opiera się na opracowanej w Polsce technologii 3D-IPNS (Three-dimensional Immobilizing Polimeric Net Structure). W skład preparatu wchodzą polimery silikonowe, które po rozcieńczeniu w wodzie i wykonaniu oprysku, szybko i dokładnie rozmywają się na roślinie i na żerujących szkodnikach. Następnie tworzą polimerową strukturę, która hamuje procesy życiowe szkodników powodując ich zamieranie.

Artur Niedobit z firmy Bio-gen informował o mikrobiologicznych produktach do produkcji sadowniczej. Jednym z nich jest preparat Guard H – biopreparat do higienizacji środowiska sadów i jagodników. Środek regeneruje naturalną mikroflorę roślin. Zawarte w nim bakterie wytwarzają na owocach, łodygach i liściach barierę, co wspomaga zdrowotność i plonowanie roślin. Po zbiorach owoców w sadach i jagodnikach poleca się wykonać opryskiwanie rozcieńczonym preparatem (1 kg/ha w 500–1200 l wody). Zabiegi wiosenne z kolei można rozpocząć gdy rośliny wykształcą 50% liści. Zabieg należy powtarzać co 14–21 dni, późnym popołudniem lub wieczorem.

O dokarmianiu dolistnym mrówczanem wapnia informował Jacek Ceglarski z firmy Azelis. Jednym z takich produktów jest Pro Horti Mrów Ca nawóz dolistny zawierający mrówczan wapnia, mangan i cynk, wzbogacony dodatkiem aminokwasów. Można go stosować od okresu kwitnienia do okresu przedzbiorczego. Prelegent podkreślił, że jest to nawóz sformułowany, co oznacza, że wzbogacony jest on substancjami uszlachetniającymi, które spełniają rolę zwilżaczy i środków wiążących. Dzięki temu nawóz odznacza się lepszą pobieralnością i przyswajalnością pierwiastków, lepszą mieszalnością z ś.o.r. czy zminimalizowaną fitotoksycznością. Odznacza się również wysoką zawartością wapnia (w 1 l zawarte jest 162 g wapnia).

Ofertę ciągników marki Kubota omówił Jakub Korczak z firmy Polsad. Po zakończeniu części wykładowej uczestnicy konferencji udali się do sadu Jarosława Pyty we Franopolu, gdzie odbył się pokaz zimowego cięcia jabłoni w wykonaniu Adama Fury.

Henryk Czerwiński

Zdjęcia do artykułu

Konferencja sadownicza firmy Procam cieszyła się dużym zainteresowaniem
Adam fura instruował jak prawidłowo ciąć jabłonie

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure