Relacje

Jubileuszowo na targach Fruit Logistica

Na tegorocznych targach w Berlinie (7–9 lutego) nie mogło zabraknąć Polskiego Narodowego Stoiska. Zorganizowano je po raz dziesiąty.

Przed laty inicjatorem przedsięwzięcia był prof. Eberhard Makosz, który zasugerował, aby organizacją polskiego stoiska zajął się Związek Sadowników RP. Z roku na rok stawało się ono coraz bogatsze dzięki dużemu zaangażowaniu przedstawicieli Związku, grup producentów, firm handlowych oraz koordynatorów działań: Sławomira Kędzierskiego i Janusza Kawęczyńskiego.

7 lutego dokonano uroczystego otwarcia Polskiego Narodowego Stoiska. Uczestników powitał prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. W swoim wystąpieniu podkreślił starania Związku na rzecz promocji polskich owoców w kraju i poza jego granicami. Celem tych działań jest zwiększenie sprzedaży wciąż rosnącej produkcji.  Ponadto głos zabrali Dorota Białczak, Radca Rolny w Ambasadzie RP w Berlinie oraz Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw oraz przewodniczący Komisji Zarządzającej Funduszem Promocji Owoców i Warzyw, od lat dofinansowującej udział w berlińskich targach. Polskie stoisko odwiedził także Minister Rolnictwa Niemiec. Rozmawiał z prezesem Maliszewskim o zwiększeniu eksportu polskich jabłek na ten rynek i za jego pośrednictwem do innych krajów Unii Europejskiej.

W tym roku na Polskim Narodowym Stoisku wystawiały się następujące firmy: Appolonia, Bart-ex, Nasz Sad, Wilga Fruit, Fruit-Group, Rajpol, Jan Fruit, Ewa-Bis, Sady Grójeckie, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Fruit Logistic, Bronisze, Premium Gold, Green Group, Sunberry, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz GP Klasa, LubApple.

Na kilkuset metrach kwadratowych zaprezentowano jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie i inne owoce, które obecnie albo w sezonie są oferowane do sprzedaży. Podobnie jak w latach ubiegłych polskie stoisko odwiedziło wielu kupców niemal z całego świata.

Jubileuszowa edycja to także możliwość pokazania dorobku Związku, który nie tylko nagłaśnia problemy w sadownictwie, lecz także aktywnie wspiera sprzedaż polskich produktów.

Agnieszka Dywan

Związek Sadowników RP

Zdjęcia: Związek Sadowników RP, A. Okła

Zdjęcia do artykułu

Otwarcie polskiego stoiska na targach Fruit Logistica 2018
Otwarcie polskiego stoiska na targach Fruit Logistica 2018
Otwarcie polskiego stoiska na targach Fruit Logistica 2018
Polskie stoisko na targach Fruit Logistica 2018

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure