Relacje

Dzień w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach

Skierniewicki Instytut Ogrodnictwa zaprosił zainteresowanych badaniami nad roślinami sadowniczymi do Dąbrowic. 14 czerwca miał tam miejsce Dzień Otwarty. Został zorganizowany po raz dwudziesty pierwszy.

Na przybyłych na spotkanie czekało kilka wydarzeń. Producenci jabłek uczestniczyli w prezentacji doświadczeń oceniających odmiany parchoodporne oraz wpływ  nowych podkładek selekcji polskiej i zagranicznej na wzrost i owocowanie odmian. Badania dotyczą też ekologicznych metod eliminowania choroby replantacji w sadach jabłoniowych. Zainteresowani uprawą czereśni obejrzeli wraz z dr. hab. Elżbietą Rozparą bogatą kolekcję odmian (ok. 300). O tym, że bardzo ważny jest dobór odmiany tego gatunku do podkładki, mówił, prezentując doświadczenia, dr Mirosław Sitarek. Badania nad tym zagadnieniem trwają 8 lat (dopiero po tym okresie można określić, na jakiej podkładce dana odmiana najlepiej rośnie i plonuje). Na producentów śliw czekała kolekcja odmian oraz demonstracja doświadczenia dotyczącego nowych podkładek odpornych na szarkę. Dr Halina Morgaś oprowadzała zainteresowanych po kwaterach z drzewami jabłoni i śliwy po cięciu mechanicznym.

Producenci roślin jagodowych mogli obejrzeć m.in. doświadczenie z nawadnianiem kilku odmian borówki wysokiej, kwaterę wdrożeniową z odmianami porzeczki czarnej wyhodowanymi w Instytucie Ogrodnictwa, przydatnymi do kombajnowego zbioru owoców oraz nasadzenia doświadczalne świdośliwy.

W Dąbrowicach są też kwatery z mniej znanymi roślinami sadowniczymi, o dużej wartości dla zdrowia człowieka, jak np. rokitnik, oliwnik, minikiwi czy róża wielkoowocowa. W winnicy Victoria prowadzone są doświadczenia nad przydatnością odmian winorośli do uprawy w naszym kraju.

Kolejnym wydarzeniem były wykłady o tematyce poświęconej aktualnym zagadnieniom w branży. Ponadto pracownicy naukowi Instytutu udzielali zainteresowanym indywidualnych porad.

Imprezie towarzyszyła wystawa maszyn i środków produkcji dla branży ogrodniczej.

Tekst i zdjęcia A. Jóźwicka

Galeria zdjęć

Dzień w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure