r e k l a m a


Relacje

Dzień Otwarty w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi

W niedzielne popołudnie, 28 maja, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, odbyła się wyjątkowa uroczystość: Dzień Otwarty CKZiU, połączony z koncertem „Dla Naszych Mam” z okazji Dnia Matki, wykładami z zakresu ogrodnictwa, pokazami maszyn sadowniczych, oraz biesiadą rodzinną. Wydarzenie objęli patronatem: Starosta Grójecki pan Marek Ścisłowski, firma Agrobard s.j. reprezentowana przez właścicieli pana Andrzeja Skronika i pana Dariusza Tyczyńskiego we współpracy New Holland Polska i Kuhn Polska, Firma Dwa Jabłka reprezentowana przez pana Krzysztofa Zatorskiego i pana Przemysława Panka.

Oprócz merytorycznego i organizacyjnego wsparcia firma Agrobard była głównym sponsorem uroczystości. W przygotowania do tego wydarzenia aktywnie włączyli się wszyscy pracownicy szkoły oraz uczniowie i słuchacze. Efektem wspólnej pracy była oryginalna aranżacja przestrzeni wokół budynków Centrum, zgodna z najnowszymi trendami, ale nie pozbawiona elementów tradycyjnych, od lat kojarzących się ze szkołą ogrodniczą w Nowej Wsi.

Impreza oficjalnie rozpoczęła się o godzinie 15:00. Odwiedzający nas goście – m.in. gimnazjaliści z rodzicami – mogli zobaczyć bogato wyposażone pracownie oraz zapoznać się z ofertą dydaktyczną szkół dla młodzieży i dorosłych przy pięknie przyozdobionych stoiskach, umiejscowionych za zielonych terenach szkoły. Swoją kreatywnością zainteresowanie wzbudzało stoisko florystyczne, gdzie pod okiem nauczycieli wykonywane były oryginalne wianki z kwiatów ciętych. Tuż obok pięknie prezentowały się stanowiska przykładowych ogródków przydomowych w stylu nowoczesnym i stylu naturalnym. Na pytania związane ze szczegółami kształcenia w Technikum im. Tomasza Nocznickiego w Nowej Wsi kierunkach: technik geodeta, technik obsługi turystycznej, technik architektury krajobrazu, technik ogrodnik, technik ekonomista, technik usług fryzjerskich oraz technik spedytor odpowiadali uczniowie i nauczyciele. O zasadach naboru do liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, szkół policealnych dla dorosłych czy na kwalifikacyjne kursy zawodowe informowali słuchacze i nauczyciele prowadzący zajęcia. 

Chwilę po godzinie 16:00, na scenie, ustawionej na świeżym powietrzu, rozpoczął się uroczysty koncert „Dla Naszych Mam”. Pani dyrektor Danuta Borowiec powitała wszystkich zebranych gości oraz współorganizatorów. Honorowy patronat nad koncertem objął Starosta Powiatu Grójeckiego, pan Marek Ścisłowski. Występom przysłuchiwali się zaproszeni goście: pan Marek Ścisłowski - Starosta Powiatu Grójeckiego, pan Dariusz Piątkowski - Wicestarosta Powiatu Grójeckiego, pan Leszek Kumorek – Przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego, pan Szymon Cieślak wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Warce, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości, uczniowie, rodzice. Koncert prowadziły nauczycielki z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, pani Ewa Malowaniec oraz pani Monika Sulewska. Na scenie zaprezentowały się dzieci, młodzież i chóry z terenu całego powiatu grójeckiego: Amelia Leszczyńska – reprezentująca Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi; Kinga Krawczyk, Andrea Czasak i Martyna Osińska z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Marciniaka w Warce; Karolina Charzyńska – uczennica Publicznego Gimnazjum im. Stanisława Władysława Reymonta w Chynowie; Aleksandra Sybilska i Zuzanna Bagnicka – ze Studium Wokalno-Instrumentalnego CANTABILE w Warce; Viktoria Sukach – reprezentantka Publicznego Gimnazjum im. Ks. Pawła Heintscha w Dębnowoli; Paulina Prazimowska, Michał Strzelczyk – uczniowie Technikum im. Tomasza Nocznickiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi; Chór Szkolny Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi; Julia Zaranek z Parafii Przemienienia Pańskiego w Boglewicach; Schola Izydora – schola dziecięca przy Parafii św. Izydora Oracza w Nowej Wsi; Chór Parafialny z Parafii św. Izydora Oracza w Nowej Wsi.

Artyści przedstawili utwory, które zadedykowane zostały rodzicom, a przede wszystkim Mamom, które 26 maja obchodziły swoje piękne święto. Dzięki muzycznym upominkom mogły one zapomnieć o codziennych kłopotach i obowiązkach, przeżyć chwile relaksu w komfortowej atmosferze słonecznego, niedzielnego popołudnia. Wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności, otrzymali także pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.

Od początku imprezy goście mogli odwiedzać stoiska współorganizatorów Dnia Otwartego, gdzie prezentowane były między innymi ciągniki firmy New Holland, maszyny ogrodnicze firmy KUHN oraz inny sprzęt prezentowany przez firmę Agrobard. W sali gimnastycznej Centrum odbyły się wykłady o tematyce branżowej. Pierwszy wykład poprowadził pan Bartosz Banaś z firmy New Holland. Słuchaczom przedstawiona została najnowsza oferta ciągników New Holland z innowacyjną kabiną BLUE CAP 4. Kolejny wykład, który dotyczył nowych trendów w opryskiwaczach i rozdrabniaczach sadowniczych, poprowadził dyrektor generalny firmy Kuhn Polska, pan Artur Szymczak. Na koniec państwo Zatorscy, właściciele firmy Dwa Jabłka, zaprezentowali nowe technologie prowadzenia upraw sadowniczych, które gwarantują poprawę jakości plonu. Wśród słuchaczy, którzy w trakcie wykładów wzięli udział w ankiecie, rozlosowano nagrody, ufundowane przez firmę Agrobard.              

Podczas niedzielnego Dnia Otwartego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi udowodniono, że w tej szkole nauczanie jest pełne nowatorskich rozwiązań, wdrażanych przez realne doświadczenia. Po części teoretycznej wszyscy zainteresowani obecni i przyszli sadownicy przeszli do sadu dydaktycznego, gdzie odbyły się pokazy w praktyce. Na początku zaprezentowała się firma Kuhn, która przedstawiła najnowsze modele rozdrabniaczy do gałęzi oraz opryskiwaczy. Organizatorzy przygotowali specjalny pokaz, w trakcie którego zastosowano ciecz roboczą o różnym stopniu rozproszenia kropli, a następnie badano w jakim stopniu liście zostały pokryte cieczą. Gdy zapadł zmierzch można było sprawdzić efekty skuteczności oprysków – przy oświetleniu lampą ultrafioletową oraz użyciu specjalnych okularów można było dostrzec, że im mniejsze były krople cieczy, pryskane pod większym ciśnieniem, tym rośliny lepiej były pokrywane roztworem. Oprócz firmy Kuhn, zaprezentowano także ciągniki New Holland, a firma Dwa Jabłka przeprowadziła pokaz instalacji nowoczesnych siatek przeciwgradowych.

Tego dnia, każdy, kto odwiedził Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi znalazł coś dla siebie. W trakcie trwania całej imprezy można było posłuchać znanych przebojów w aranżacji zespołu Retro, a także spróbować pysznych ciast, jabłek i posilić się przygotowywanymi na grillu smakołykami. Zadbano także o atrakcje dla dzieci, takie jak malowanie twarzy i tworzenie zwierzątek z balonów, przy których pomagali wolontariusze z Publicznego Gimnazjum w Warce. Powodzeniem cieszyły się warsztaty malarskie, przeprowadzone przez uczniów Technikum im. Tomasza Nocznickiego, kształcących się w zawodzie technik architektury krajobrazu. Dobrą zabawę na świeżym powietrzu zapewniła fantastyczna pogoda, która dopisywała do samego wieczora.

28 maja w Nowej Wsi z pewnością nie należał do zwyczajnych dni. Szkoła odsłoniła swoje innowacyjno – edukacyjne oblicze w duchu przyjaznej atmosfery oraz atrakcyjnej dla odbiorców formy Dnia Otwartego. Można było przekonać się, że nasza Nowa Wieś może stawać się coraz bardziej POLSKĄ – NOWOCZESNĄ WSIĄ. Ale także wsią – niepozbawioną atrybutów tej kulturowo znanej i cenionej tradycyjnej sielankowości.             

Dyrekcja oraz cała społeczność szkolna Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi szczególne słowa podziękowania kieruje do współorganizatorów i sponsorów uroczystości, firm - AGROBARD i panów Andrzeja Skronika oraz Dariusza Tyczyńskiego; NEW HOLLAND Polska i pana Łukasza Chęcińskiego; KUHN Polska i dyrektora generalnego, pana Artura Szymczaka. Dziękujemy także Firmie Dwa Jabłka /Krzysztof Zatorski, za włączenie się w organizację i wykonanie systemu przeciwgradowego na części sadu dydaktycznego w naszej placówce; Gospodarstwu Szkółkarskiemu Łazuccy za przekazanie krzewów na aranżacje roślinne terenu szkolnego; pani Katarzynie Szczepańskiej, właścicielce gospodarstwa ogrodniczego, za przekazanie kwiatów; Firmie Kordus Szkółkarstwo Ozdobne za przekazanie kwiatów; Gminnej Jednostce Kultury Dworek na Długiej w Warce za nagłośnienie. Serdecznie dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Warce, Wolontariatowi przy Publicznym Gimnazjum w Warce, Burmistrzowi Warki, Zakładowi Usług Komunalnych w Warce, Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Nowej Wsi, Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, firmie „Bag-Pol S.A.”, zespołowi Retro, a także wszystkim innym osobom, które aktywnie włączyły się organizację tej szkolnej uroczystości.

Wszyscy Ci, którzy w pogodną majową niedzielę odwiedzili Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, z pewnością nie żałują. Znaleźli tu dla siebie coś interesującego nawet najbardziej wymagający. Zapraszamy na kolejne szkolne uroczystości.

Paulina Kopczyńska, Ewa Malowaniec, Monika Sulewska

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi

Źródło: materiały prasowe 

Galeria zdjęć

Tagi:

Zobacz także

r e k l a m a

r e k l a m aSad Nowoczesny 6/2018
WAPŃ